Aktütün Baskını ve Teknoloji

Ekim 7, 2008 | | 2 Yorum yapılmış

Öncelikle Tüm şehidlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu aralar benim makinada youtube bir giriyor, bir kapanıyor :) Telekom ne yapıyor bilmiyorum fakat, yarım saat giriyor, yarım saat kapanıyor. Tabi youtubede iyi olduğu kadar kötü videolar da var. Bunlardan birisi de propaganda amacı ile koyulmuş çatışma videoları. Rastgele bu videonun bir bölümünü izledim. İnanın ki, orada olmak ve o mermi yağmurunda karşı ateş açmak yürek ister. Video, saldırı düzenlerin tarafından çekildiği için saldırı yapanların tarafından izliyorsunuz. O mermi yağmuru altında Mehmetçik karşı ateş açıyor ve adamların 50 Cm. – 100 Cm. yakınlarına isabet ediyor. O mermi yağmuru altında karşı ateş açmak ve bu kadar isabetli atışlar yapmak bana göre gerçekten profesyonel işi. Kahraman Mehmetçik diye boşuna demiyorlar.

Tabi saldırı yapan taraf, yüksekte… karakol ise aşağıda. Ateş üstünlüğü saldıran tarafta. Aşağıdan yukarıya doğru ateş üstünlüğünü insanlar ie yakalamak neredeyse imkansız. Fakat, bu ateş üstünlüğü teknoloji ile yakalanamaz mı?

Programcı olarak düşündüğümde, basit bir kamera sistemi ve bir yazılım ile -bana göre- yapılabilecek bir sistem. Aslında ben kamera sistemi ile diyorum fakat, biraz olasıkları düşündüğümde radar sistemi ile daha gelişmişi yapılabilir diye düşünüyorum.

Geçmişte, basit bir web cam ile hareket algılama programı yapmıştım. Program, resim üzerindeki piksellere bakıyor ve piksel değiştiğinde o pikseli işaretliyordu. Bu işin temeli. Böyle bir şey basit bir webcam ile tabiki yapılamaz fakat işin mantığı bu yönde geliştirilebilir.

Bu şekilde, kritik bölgelerdeki karakollar ağır ateş saldırılarına karşı radar ile korunamaz mı? Radar, üzerine gelen mermiyi algılar. Bilgisayar programı ile merminin çıkış noktası tespit edilir ve o bölgeyi ağır ateş altına alır. Böylece karşı tarafın ateş üstünlüğü teknoloji ile elinden alınabilir.  Mikroişlemci ile yapılacağı için bu işlem sadece 2-3 saniye içerisinde gerçekleşecek. Tabi bu sadece kendi düşüncem.

Maliyet bakımından düşündüğünüzde ise, aylık bin lira , iki bin lira maaş alan birisine çok para gözükecektir. Fakat, Türkiye’de saatte 20 bin lira, 30 bi lira para kazananları düşünürseniz, insan hayatına ve Türkiye’nin imajına yapılan bir yatırım için hiç de büyük bir para olacağını sanmıyorum. Hele böyle koruma sistemini Türk mühendisler -ki bence üniversiteler ile anlaşılıp öğrencilere bile yaptırılabilir- yaparsa siz bir de Türkiye’nin teknoloji açısından imajını görün.

Programcı arkadaşlardan düşüncelerini bekliyorum, sizce düşündüğüm mantıktaki sistem çok mu zor? Amaç, tam 12 ‘den vurmak değil. Bölgeyi ağır ateşe mağruz bırakarak karşı tarafın ateş üstünlüğünü elinden almak. Mehmetçik zaten isabetli atışlar yapıyor ve videoda belli oluyor. Kameraya çeken bile saklanmak zorunda kalıyor.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Yeni ofis ve ev robotlari
 • Mucize fikirler
 • Türkiye Siyaset Ülkesi mi?
 • TwitVid ‘liyoruz
 • Memleketimdeki Profesyoneller
 • Comments (2)

   

  1. codeluu dedi ki:

   çok güzel bir yazı yazmışsın tebrik ederim, aslında ufacık daha kafa yorduğunda ortaya şu çıkıyor; teknoloji çok ilerde ama bize sunulan ve yapabileceklerimiz,büyük rant ve para kavgaları yüzünden yetersiz ve sınırlı. ..Malesef..

  2. Efe dedi ki:

   Öncelikle proje düşünmen bile harika, bu konuda bu tip bir yazıyı okumak ve duyarsız kalınmayacağını görmek hoş..

   Profesyonel yorum gerekmekteyse;
   Gerçekten ilgine çok teşekürler ama sorun şu

   1. Radar zaten elimizde mevcut ama sinyal gönderen her cihaz gibi sinyalin önünü dağ ve tepe gibi engeller kestiğinde bu cihazların ne kadar kullanılabilir olduğu önemli. Aselsan üretimi radarlarımız mevcut ve yeri geldiğinde de etkin olarak kullanılabildiği oluyor..

   2. Yer tespiti tabiki önemli ama bu önem o çatışma başlamada önce önemli. Temas başladığında ise zaten mermi nin nerden geldiği biliniyor. Sonucta namludan bir ışık ve ses çıkıyor.

   Nokta olarak o saniye de tespit etmek güzel kabul ama sanırım sistemi az daha geliştirilip bir silah sistemi entegre edilirse ve Tam o noktaya atış yapılırsa o zaman çok başarılı olur..

   Teşekürler güzel post için

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi