Amatör Radyo Astronomi Denemeleri

Haziran 11, 2008 | | 3 Yorum yapılmış

meteorid spectrum Sınavlardan hemen sonra gökyüzünü dinlemeye başladım. Sanırım 1 hafta’yı geçti ya da 1 hafta oldu. Aşağıdaki ilginç sesi kaydettim dün gece. Yani 11 Haziran 2008 Tarihinde sabah 00:30 – 01:00 arasında kaydedilmiş bir ses dalgası.

Şimdi gelelim mantık yürütme olayına, bazı geceler 3-4 sn. kadar süren anlamlı yayınlar oluyor. Bunlar, genelde uçak geçerken oluyor. Bazen cızırtılar yoğunlaşıyor, bunlara bir anlam veremiyorum. Aşağıdaki gibi ses dalgalarına çok sık rastlamadığım kesin.

Sık rastlamadığım bu şekildeki ses dalgalarının oluşumu ve sona ermesi 1 sn. gibi kısa sürede oluyor ve kesinlikle yayında ne olduğu anlaşılmıyor.

Evin çatısına hala anten kurmadığım için, bilgisayarımı ve radyomu alıp kendim çatıya çıkıyorum :) o yüzden uçakları farkedebiliyorum :)

14,5 ile 15 Mhz. arasında dinleme yapıyorum. Bu sesler normal dinleme ile kesinlikle farkedilebilecek sesler değil. Bilgisayar yardımı ile buluyorum.

Gelelim donanım işine, ben basit bir radyo alıcısı ile bu dinlemeyi yapıyorum. Bu yüzden, bu seslerin meteorid olup olmadığı konusunda emin değilim. Cızırtılar ağır basıyor. içerisinden ses ayıklamaya çalışıyor kulaklarım. Cızırtıları aza indirecek bir alet lazım aslında. ADSL modemlerle beraber verilen splitter ile süzme olayını deneyeceğim. Başarılı olursam anlatırım.

Dediğim gibi bu seslerin ne olduğunu bir şekilde analiz edip, doğru yolda olup olmadığımızı anlamak lazım.

Buyrun ses dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Meteorid Sesi

Burada da ses dalgasının spectrum şekli var. Mavi ok işareti ile gösterdiğim alandaki ses dalgasının 1 saniye içerisinde oluşup, bittiğini göreceksinizdir.

meteorid spectrum

İlgilenen varsa, bir – iki ay önce ilk denemelerimde de aşağıdaki gibi bir ses dalgası yakalamıştım.

meteorid deneme (06 Nisan 2008)

Bu da spectrum şekli;

deneme dalga

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Radyo Teleskop
 • TARAT – Türk Amatör Radyo Astronomi Topluluğu
 • Radyo Teleskop Denemeleri I (Meteor Gözlem)
 • Radyo Teleskop Denemeleri II (Meteor Gözlem)
 • Radyo Astronomi (Meteorid gözlemlemek)
 • Comments (3)

   

  1. Emre dedi ki:

   Selamun Aleyküm;

   Tembel bir elektronik mühendisliği öğrencisi olarak bir iki bilgiyi size sunayım.

   Geceleri radyo dalgaları iyonosferden çok uzak mesafelere yansıyabilir. Bu genelde radarlarda yanlış alarma sebep olur. Çok uzakdaki bir uçak yakındaymış gibi algılanabilir. Yakladığınız yayınlar bu şekilde gelmiş olabilir.

   Uçaklar karaya paralel gidip gitmediklerini en az üç radarla kontrol ederler. Yoksa dört müydü :) Büyük ihitmalle uçakların bu iş için kullandığı radarlardan etkileniyordur alıcınız. Gerçi o radarların çalışma frekansı ne bilmiyorum. Ama diğer donanımları ve başka etkenlerden dolayı da uçak geçerken böyle şeyler olması normal.

   Sesleri program yardımıyla ayıkladığınızı söylemişsiniz. Ayıkladığınız ses daha büyük ya da küçük frekanslardaki bir yayın olabilir. Eğer kullanılan dalga şekli ya da gürültüden dolayı bozulan dalga şeklinde sizin dinlediğiniz frekans bileşenleri varsa o dalaglardan onları ayıklıyor olabilirsiniz.

   Radyo alıcıları temel olarak bir filitredir. Düğmeyi çevirip istediğimiz frekansa getirdiğimizde o frekansdaki yayınları ayıklayıp kuvvetlendirir ve sonra sese dönüştürür. Cızırtıları önlemek için frekansları daha iyi filitreliyen daha iyi bir alıcı edinmelisiniz. Belki bilgisayar programlarıda bu işi yapıyordur ki bence yapıyordur. İnternette bir araştırın derim.

   İyi günler…

  2. gazanya dedi ki:

   Aleyküm Selam…

   Teşekkür ederim. Zaten ne olduğunu tam bilmiyorum fakat, yurtdışındaki amatör grupların gözlemlediklerinden yola çıkarak yapıyorum gözlemleri. Türkiye’de de bir amatör grup oluşturacağız yakında. Türkiye’de çok büyük bir eksiklik bilim açısından..

  3. […] bilgilerden yararlandığımız meteorobs.org sitesinin mail grubuna üye oldum ve  buradaki yazımda sizinle paylaştığım ses dosyasını onlara gönderdim. Dilim yettiğince ingilizce […]

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi