Amerika mı? Biz mi?

Nisan 7, 2009 | | 4 Yorum yapılmış

Haftasonu tüm derslerin sınavlarına girmenin yorgunluğu vardı. Anadolu Üniversitesi boş durmuyor dün de tüm soru ve cevapları yayınladı. En yüksek notun 90 olmasının mutluluğuyla yeni bir döneme başladık efendim. Biz sınav derdi, not derdi derken çok olaylar olmuş.

Sayın Obama, Türkiye’ye gelmiş. Wellcome to Turkey. Türklere verdiği önemi vurgulamış, tarihten örnekler vermiş. Dersine iyi çalışamamış ki Ermeni soykırımı sorusuna net bir cevap vermedi. Bu soru ve cevapta öğrendiğimiz, Obama siyasetin daha başında yer alıyor. Bizim siyasetçiler 2 dk. veriyor cevabı :)

Nato’da vermişiz veriştirmişiz. Adamlar, Türkiye’yi bu şekilde tanımıyorlardı. Vur enseye al ekmeği diye biliyorlardı. Kasımpaşalıyı görünce, Danimarkalı başbakan korkudan düşmüz ve omuzunu kırmış. Ülkesine döndüğünde, yaptığı PKK ve karikatür açıklamaları için “başımı sert vurmuşum hatırlamıyorum” diye bir basın açıklaması yapar mı :)

Obama’nın Türkiye’ye geldiği bu hafta Amerika’da  Türk festivali yapılıyor ve devlet erkanından da ilgi görüyormuş.

Şimdi, basındaki bu haberlere göre Obama dolayısıyla Amerika Türkiye’ye yakınlaşmak istiyor. Bizim basında,  Obama şirin, iyi niyetli, delikanlı, bi o kadar da masum biri gibi yer alıyor.  Obama, delikanlı birine benziyor. Gerçi top atışlarında biraz karizma çizildi de olur o kadar. Amerika’daki Türk festivaline devlet kurumunun laiklik sınırları dışına çıkarak Türbanlı afiş yaptırması da “bu düşüncelerimiz kendi ülkemizde de geçerlidir.”  imajı veriyor.

Pekala bu basında 2 gündür bu kadar amerika ve Obama haberleri yer alıyor. Amerika gerçekten basında yansıtılan gibi mi? Yoksa bizim basın kuruluşları her zamanki gibi insanların bilinçaltına mı girmeye çalışıyor?

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Yasaklı Siteler [wordpress]
 • İspanyol TV’de Türkiye Belgeseli
 • Haiti Deprem Anı Video
 • Facebook Dünya Ülkesi Olmaya Aday
 • Hiroşima Atom Bombası
 • Comments (4)

   

  1. saksagan dedi ki:

   Obama’nin Ermeni konusundaki gorusu acik. Secim kampanyasinda “America deserves a leader who speaks truthfully about the Armenian genocide.” dedi. Ama Turkiye’de bu gorusunu belirtmemeyi secti.

   Hem Turkiye ve Ermenistan arasinda gorusmeler surdugu icin hem de Amerika Islam dunyasina yakinlasmaya calistigi icin bu karar dogal.

  2. Mehmet dedi ki:

   Siyaset bu olsa gerek :)

  3. esraycr dedi ki:

   Bende az kaldı sana mail atacaktım, nerede bu çocuk halen sınavları bitmedi mi öldü mü kaldı mı :)derken yazılarını gördüm:)
   gelelim obamaya,ben ne kendisini gördüm ne de konuşmalarını dinledim:) uzak yaşıyorum herşeyden :)

  4. Mehmet dedi ki:

   @Esra, en iyisini yapıyorsun. Şöyle anlatayım, eğer Rusya bizim medyayı takip ediyorsa bırak tüm ilişkileri kesmeyi bize savaş açabilir :) o kadar Amerikancı olduk.

   Misafirimizdir, tekrar wellcome olsun…

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi