Blog engellemeleri kanun boşluğundan mı

Ekim 27, 2008 | | 2 Yorum yapılmış

Dünyanın en büyük blog sağlayıcısı, blogger ve blogspot servislerine erişim Türkiye’den engellenmişti ve blog camiası bu olaya hâlâ tepkili. Neden engellendiğine gelince, bu servis sağlayıcısını kullanarak blog yazan arkadaşlar LIG TV yayınlarını yasal olamayan şekillerde yayınlıyorlarmış ve Diyarbakır Mahkemelerince kapatılmış. Merkezi Istanbul olan bir şirketin neden Diyarbakır mahkemelerine dava açtığını şahsen ben anlamış değilim. Kapatan mahkemelere bakın hep küçük il ya da ilçelerde dava açılmış. Bir kaç karar haricinde çoğunluğu küçük il ya da ilçelerden gelmiş kapatılmalar.

Neyse konu dışına fazla çıkmayalım. turk.internet.com adresindeki şu yazıda, uzmanlığından şüphelendiğim uzman bir arkadaş şöyle demiş;

Çok mu zordur ki, blog açandan vatandaşlık kimlik numarası alınması ve teyit edilmesi, belirtilen telefonun doğru olduğu teyit edildikten sonra blog açılmasına izin verilmesi, hak sahibi olduğunu ispat eden kişiye bunu ihlal edenin IP adresinin verilmesi her halukarda , ihlale konu içerik olan blogların kapatılması. Tabii ki zor değildir. Aslında zorunluluk olmalıdır. Bu zorunluluk aslında servis sağlayıcının yasaları ihlal etmeden blog sahibi olup bu yöntemle bir şeyler yapmaya çalışan kişi ve kurumların haklarına halel gelmemesini sağlamak için şart olan bir zorunluluktur.

Blog açanın gerçek kişisel bilgilerini vermesi ne kadar doğru olur? Diyelim ki, böyle bir kanun çıkardılar… Kim bilgilerinin tamamını merkezi Türkiye bile olmayan Google’ye vermeye cesaret edebilir? Blogcu.com’a kim gerçek bilgilerini verebilir? Blogsayfasi, Blogsever, Sayfam siteleri buralara kayıt olurken nasıl güveneyim gerçek bilgilerimi vermeye? Hepsi de şık tasarımlarıyla güzel hizmet veren servisler. Hadi Türkiye içinde kanunla felan bir şekilde bu olayı aştınız…  Ya yurtdışı servisleri?

Yurtdışındaki servislerin Türkiye şubesi yoksa, Türk mahkemelerini zaten tanımıyor demektir. Siz onlara sadece erişim yasağı koyarak önüne geçersiniz ki bu erişim engellemesi bana göre çok büyük bir saçmalık.

Bir ingiltere firmasını ziyarete gittiğinizi düşünün. Vize alacaksınız. Vize alırken o ülkenin kanunlarına uymayı tahadüt edeceksiniz ve sonra ingiltere’ye gideceksiniz. İnternet böyle değil ki !!! vize yok, pasaport yok.

Sen sadece Türkiye’den engelliyorsun. Bir iki DNS adresi, bir proxy ile bu engel zaten aşılıyor. Bu yaptırımlar, ülkelerin kendi başına kanunları ile değil Dünya’da genel kabul edilen bir kanun ile ve sadece bu bilişim suçlarına bakan ortak mahkemeler kurulursa sorunsuz bir çözüm yolu bulunabilir bence…

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Kadın – Erkek Eşitliği
 • Google Translate Yasaklanır mı?
 • 5651 Sayılı Kanun ve Şirketlerin Sorumlulukları
 • the strawberry season
 • İç IP Dağıtım Log Kaydetmek ve İmzalamak
 • Comments (2)

   

  1. TEAkolik dedi ki:

   Sanırım TR de interneti en iyi bilen Diyarbakır… :)

  2. gazanya dedi ki:

   http://blog.gazanya.com/durmak-yok-yola-devam-bir-yasak-da-hinistan

   burada bahsetmiştim. Hınıs da iyi biliyor interneti :)

   Şu kanun boşluğuna bakın ya; suçu olmayan blogger yazarı sitemi haksız yere kapattınız diye dava açabiliyormuş :)

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi