Bu gün 14 Şubat, Sevgililer Günü Başka Neler olmuş?

Şubat 14, 2009 | | 3 Yorum yapılmış

14 Şubat dünya sevgililer günü.  Gece yarıları, hoşlandığım kızın ofisine hediyeler bırakarak , sabahında süprizler yaptığım olmuştur da 14 Şubata denk gelen bir günde sevgilimiz olmadığı için bu gün nasıl kutlanır tecrübe sahibi olamadım :) Neyse tüm sevgililerin sevgililer gününü kutlarım. Sevgilerin en güzelini yaşayın :)

Günün anlam ve önemine değinelim biraz. Ansiklopedi gibi olacak fakat idare edin :)

Rahibin biri bir gün birine aşık olmuş. Kız hiç karşılık vermemiş. Rahip, yanıp tutuşurken uzanamadığı ete mındar da diyememiş. Kahrolmuş, bitmiş sonunda psikolojik bunalıma dayanamayıp intihar etmiş. Kalbimi, sevdiğim kıza gönderin diyerek vasiyet etmiş. Bu vasiyet kısmını intihar etmeden önce kızın adını, şanını, açık adresini yazarak bırakmış. Bu aşk olayından sonra bayram havasında kutlanmaya başlanmış. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Arkadaşın Notu: Bu rahip sevilmeyen biriydi sanırım. Ölüm gününü heres bayram havasında geçiriyor.

Bu gün sadece bir olay mı yaşanmış? Tabi ki hayır !

Bu günün 1876 yılında telefon icat edilmiş.  Alexsander Graham Bell, işitme engelli (sağır değil, ağır işiten) Allessandra Losita Oswaldo isimli kıza aşıkmış. Sevgi burada da gücünü göstermiş. İşitme engelli kişilere nasıl yardımcı olabilirim düşüncesi ile deneyler yaparken cep telefonunu pardon normal telefonu bulmuş. Rivayetlere göre, ilk hattı sevgilisinin evine çekmiş. Telefon çalınca -ki başka telefon yok dünyada- Allessandra Losita Oswaldo diyerek açarmış. Gün geçtikçe, aradaki samimiyetten doğan bir üslupla telefonu açarken ALO demeye başlamış. Yani kızın isminin kısaltması. Bu sebeple ki, telefonlarımızı ve telefondaki ALO kelimesini bu aşk hikayesine borçluymuşuz.

Yıl 1918, günlerden bu gün. Ekmeği ile meşhur Vakfıkebir işgalden kurtulmuş. Konu ile ne alakası var bilmiyorum da. Mutlaka orada, o gün bir aşk hikayesi yaşanmıştır.

Güncelleme: Londrada değişik bir kutlama. Sevgilisizler, toplanıyor ve soğan doğruyorlarmış. Neden ? Ağlamak için. Burada haberi var.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Bu Gün Olmuş Önemli Olaylar (16 Şubat)
 • Fare ile Yapılabilecekler
 • Recep İvedik 3 Geliyor | Fragman İzle
 • İnternette Peryodik Tablo
 • Anneler Günü
 • Comments (3)

   

  1. JunkChorn dedi ki:

   Hay eline sağlık Mehmet üstad.

  2. Mehmet dedi ki:

   Senin de yorumuna sağlık ;)

  3. […] ile paralel, benim yazımdan daha keyfili bi’kaç yazı önermek istiyorum. Gazanya – Bu gün 14 Şubat, Sevgililer Günü Başka Neler olmuş? Deli Profesör – Zarasutra | Siminya – Ayıbını Yerim Senin Keşke Müge Hanım da […]

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi