Daxom Hermetik Şofben ve Sosyal Medya

Temmuz 29, 2010 | | 4 Yorum yapılmış

Eskilerden bir yazımda, Gürbüz Isı Market reklam filmini vermiştim. Mağazayı elimden geldiğince ziyaret etmeye çalışırım. Her marka kombi, şofben alıcısına canlı canlı gösteriliyor. Daxom Hermetik Şofben’i daha önceki tanıtım filmlerinde de mağazada da görmüştüm. Diğerlerinin yanında çocuk gibi kalan şofben hakkında muhabbete başladık. (Derinliği 10,3 cm.)  Merak ettiğim bu kadar ufak bir dizayna sahip şofbene insanlar ilk etapta nasıl bakıyorlar? Eve aldıklarında servis olayı nasıl?

Get the Flash Player to see this content.

Dev şofbenlerle yaşamayı o kadar benimsemişiz ki, bu şofbeni görünce bazı kişiler şofben olduğundan şüphe ediyorlar :) Servis konusunda muhabbet açılınca, konu Daxom Genel Müdürü Aydın Çetin’e geldi. (Aydın abi arkadan konuşmak gibi olmasın, kızma bize :)  Kendisi ile bizzat tanışmadım fakat DAXOM ‘u, Türkiye piyasasında MARKA yapmak için elinden geleni yaptığını anlattılar. Bu konuya bir çok kullanıcı şüphe ile yaklaşsa da bana göre bu konuda oldukça ilerleme kaydetmiş. Oldukça diyorum çünkü, bir ürün araştırmaya başlandığında  “- Komşu 5 yıldır xxx markasını kullanıyor. Daha tık dememiş.” , “–Hanım, bizim Ahmet abiler yyy markasını 10 yıl kullanmışlar. Hâlâ çalışıyormuş. Eve servis de girmemiş.” diyaloglarıyla başlayan ön yargı meselesini aşarak piyasada iyi bir satış oranını yakalamak gerçekten zor ve takdire değer bir olay. Benden size bir tüyo olsun, duyduğum kadarıyla firmaya gönderilen her maili kendisi de okuyormuş ;)  Servis konusunda bir şikayet geldiğinde ilgili birim haricinde konuyu bizzat kendisi de takip ediyormuş. İnanın ki bunu duyduğumda ben de oldukça şaşırdım. Aydın abi, seni teknolojiye ve iletişime önem veren biri olarak anlatıyorlar.

Böyle bir konuşmadan sonra, google ile daxom araştırması yaptım. Diğer markalarda olduğu gibi internette arama yapmayı bilmeyen biri ürün ile ilgili her sitede kopyala-yapıştır ile üretilmiş aynı yazıları buluyor. Durum böyle olunca  markaların yazılı-görsel medya ile beraber sosyal medya ile de yakınlaşması gerektiğini bir kez daha anlamış oldum. Neticede internette araştırma yaparken satıcıların ne dediğinden daha çok kullanıcıların ne dediği önem kazanıyor. Tembel adam boş düşünürmüş misali bir kaç  senaryo kafamdan geçiyor :)

Aydın Çetin, bizi de daxom’a götür :)  Yıllık izin yaklaşmışken, belki bayilerle beraber Kıbrıs’a götürür. :) Ya da Daxom Hermetik Şofbenlerle oluşturulmuş bir hamamda blogger toplantısı yaparız. Olmadı mı daxoma özel fikirler kafamda dolaşıyor :)  Ben sosyal medya uzmanı değilim fakat belki bir gün “-şöyle bir fikri hayata geçirmiştik.” diyebilme fırsatım olur. ;)

Daxom reklamı yapmış gibi oldum. Satıcı ile Daxom hakkında diyalog geçince konu Daxom üzerinden gelişti. Aslında düşündüğün konu şu; acaba yazılı ve görsel basında yer alan firmaların sanal alemde kullanıcılar ile etkinlikler yapması, hatta bunu gerçek hayata eğlenceli etkinlikler olarak taşıması marka üzerinde nasıl bir imaj oluşturur?

Tembel adamın ne düşüneceği belli olmaz, konu nereden nereye geliyor :)

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Güvenli İnternette Yasaklanan Sitelere Giriş
 • Facebook Dünya Ülkesi Olmaya Aday
 • Sivil Anayasa Taslağı
 • Durmak Yok, Yola Devam | Bir yasak da Hınıs’tan
 • Eski haberler ve şimdiki haberler
 • Comments (4)

   

  1. Ceyhun Alyeşil dedi ki:

   Bu tarz girişimcilerden haberler almak güzel bir şey. Marka yaratmak ve tanıtmak oldukça zor bir iş.

  2. Süleyman dedi ki:

   marka için imaj oluşturmak çok zor. şu da bir gerçek ki, artık markaların iyi imaj oluşturabilmesi için daha çok insanlarla iletişim halinde olması gerektiği

  3. Merve dedi ki:

   geçen hafta çok ucuza ketıl buldum ama hiç kullanan kişilerden duymadığım için 3 katı para verip bildiğim marka aldım marka olmak iyi bir şey.

  4. Kombi Fiyatları dedi ki:

   konu için teşekür ederim yanlız dikkat edilirse düşünülmesi gereken çok şey var.

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi