Domuz Gribi Vakaları

Nisan 27, 2009 | | 2 Yorum yapılmış

Deli dana, sars, kuş gribi, kene ve sonunda domuz gribi. Her bahar yeni bir hastalıkla mı tanışacağız? Yoksa bir nevi biyolojik silah denemeleri mi? Bu gün haber sitelerindeki haberler hep domuz gribi ile doluydu. 2 hafta gibi kısa sürede 80’in üzerinde ölü varmış.

Hastalığın Amerika civarlarında çıkması Obama için kötü bir tesadüf olsa gerek. Savaşlar, ekonomik bunalım derken bir de bu şekilde bir hastalık kolay olmasa gerek. 2 yıl sonra kendisini 20 yıl yaşlanmış gibi görürsek şaşırmam.

Bu hastalık oldukça ölümcül ve solunum yoluyla bulaşan bir hastalık olarak biliniyor. Bilmiyorduk, bu gün öğrendik. Bir çok ülke önlemlerini almış durumda, yarın Türk yetkililer de açıklama yapar sanıyorum.

Basında bu kadar haber çıkınca internetle haşır neşir olan kişiler boş durmuyor :) domuzgribi com ve net alan adları şimdiden alınmış ve basından yürütülmüş haberler yayınlanmaya başlanmış. Kendilerini tebrik ediyor bol kazançlar diliyoruz. Ben de bir tane alabilirim :)

Bu bilgiler her yerde var fakat biz de kısaca belirtelim;

Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak biliniyor ve bu hastalık hızla yayılabiliyor.

Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Virüse karşı insanın doğal bağışıklığı bulunmuyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı salgın olabileceği uyarısında bulunuyor.

İnsanlardaki grip virüsü gibi, domuz gribi virüsü de domuzlarda sürekli değişim gösteriyor. Domuzların solunum yollarında domuz, insan ve kuş gribi virüslerine duyarlı alıcılar bulunuyor. Dolayısıyla domuzlar, virüslerin eş zamanlı bulaşması halinde yeni grip virüslerinin ortaya çıkma ihtimalini artırıyor.

DSÖ’ye göre, Meksika’da ölümlere neden olan domuz gribi virüsü A/H1N1. Bu virüs insandan insana bulaşabiliyor. A/H1N1 virüsü, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor. ntvmsnbc

Şu anda Dünya Sağlık Örgütünün sitesi de kilitlenmiş durumda.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Domuz Gribi ve Gripten Korunma Yolları
 • Balık Keyfine de Gen karıştı
 • KRİZ Mİ ? FIRSAT MI?
 • Comments (2)

   

  1. Oğulcan dedi ki:

   Hocam bizim çok bilmişler(!) çıkıp biz domuz yemiyoruz, bize bulaşmaz derse şaşırmam!

  2. Mehmet dedi ki:

   hehehehehe :) Yetkililer değil de gazete sitelerindeki haberlerde yapılmış bu tür yorumlar. Biz domuz eti yemiyoruz, biz Türküz bize bişiy olmaz gibilerinden :)

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi