Gaza Gelmeyelim

Aralık 13, 2008 | | 1 Yorum yapılmış

Apocalypto filmi “Büyük bir uygarlık, kendi içinden parçalanmadıkça fethedilemez.” diye başlıyordu. Ne kadar da isabetli bir söz.

Son günlerde siyasilerin Türkiye için yaptıkları açılımlar hep birlik beraberliği ön planda tutuyor. Her ne kadar seçimler yaklaştı hepsi bu şekilde konuşacak tabi denilse de ortak mesaj özetle ;” Alevi, Türk, Kürt, Başı açık, çarşaflı ayrımı yapmadan birlik içinde yaşamalıyız. Öncelikli görevimiz, ortak değerimiz olan bu vatanı birlik içinde tutmaktır. ” gibi bir açılıma gidiyor. Çoğu kişi bundan memnun. Fakat memnun olmayanlar da var sanırım.

Parti binalarının bombalanması, bazı şiddet olaylarının ortaya çıkması. Dikkat ederseniz hepsinin sonunda bir örgüt yada çete var ve kendilerine sorulmadan bir topluma mal ediliyor. İster istemez toplum diğer bir değişle kamuoyunun dikkati oraya çekiliyor ve suçlu insanlar kadar masum insanlar da önyargı ile suçlanıyor. Örneğini yaşadık, büyük şehirlerde kebapçılar, marketler yağmalandı vakti zamanında. Medyanın da büyük desteği oldu tabi…

3-4 gazetenin haberlerinde peş peşe aynı haberler düşünce okuyorum. Bunlardan biri de, İstanbul’da cami yangınları. Medya nasıl yorum yaparsa insanlar o şekilde algılıyor.

Bu yangınlar her ne kadar sabotaj da olsa, bir kaç kişinin yaptığı bu ahlaksızca olayı bir topluluğa mal etmemek lazım. Bu yüzden medyaya çok kızıyorum. Haberi yorumlayarak sunmalarına çok kızıyorum.

Toplumu oluşturan en küçük yapı taşı olarak bizlere de çok görevler düşüyor bu konuda. Haberlerdeki yorumlara inanarak hemen gaza gelmemeliyiz. Mantıklı düşünerek hareket etmeliyiz. Suçlulara göz yummak anlamında değil, önyargılardan uzak mantıklı durmalıyız.

Bakalım bu yangınların sonu nereye gidecek?

Not: Bu yazıyı yazdıktan sonra haber ajanslarının haberlerini değiştirdiğini farkettim. Son dakika haberleri her ne kadar öfke uyandıracak şekilde verildiyse de manşete taşınan ve ekranlara çıkan haberler sağduyu mesajı veriyordu. Sanırım ben son dakika haberlerini gördükten sonra önyargılı yaklaştım :) Neticede içimizde bölünmemizi isteyenler var, dikkatli olmalıyız ;)

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Yeni Bir Yazar
 • Avrupa ve Türkiye Trafikte Saygı
 • Comments (1)

   

  1. Ceyhun ALYEŞİL dedi ki:

   cami fln kundaklanıyormuş istanbulda. ya ben şunu bilir şunu söylerim kendini eğitmeyen adamın başına gelecekler kendi sorumluluğudur. biz kendimizi eğitmez kardeşçe yaşamazsak herkes bizi kullanmaya çalışır. facebookta fln öyle gruplar görüyorum ki yazık yani utanıyorum insanlığımdan.

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi