Google Sketchup ve Ücretsiz Windows

Temmuz 28, 2008 | | 2 Yorum yapılmış

Bir zamanlar autocad, photoshop, cadcam gibi çok pahalı yazılımlar için bilgisayarcılar dolaşılırdı. İşine yaramayacak olsa bile bilgisayarına yükletirlerdi. Maksat, 2000 $ lık program var bende demek için. Ne de olsa o parayı ödemiyordu.

Şimdi, yazılım piyasası da rekabet içinde ve sanırım bu rekabeti Google çok iyi yapıyor. Bir zamanlar arama motorlarında sitenizin gözükmesi için para verirken, google bunu çok iyi kullandı ve arama motoru bedava ilk sayfada reklam ücretli diyerek insanları kendi arama motoruna sürükledi. Çok iyi biliyorum, 1998-1999 yıllarında altavista ‘yı kullanırdık :) nerede.com vardı sanırım eklemesi ücretli. Google gel bana bedava deyince, diğerleri alt üst oldu :)

Şimdilerde ise, microsoft‘un ya da diğer firmalara ait olsaydı çoktan ücretli olacak picassa, google eart gibi bir çok programı da piyasaya sürerek rakiplerinin de benzer programları piyasaya ücretsiz sürmesini sağladı. Arada olan bir zamanların şahene programları photoshop gibi paha biçilemez programlara oldu. Neticede kullanlar mutlaka vardır fakat, bir çok kişi lisanssız photoshop yerine picassa ya da benzeri program kullanıyor.

Google SketchUp ile 3d modelleme programını piyasaya sürerek, rakiplerini korkutmuş olacak ki; Microsoft da benzer bir 3d programını piyasaya ücretsiz dağıtıyor. Normal program değerinin 600$ olduğu bilenen trueSpace programını ücretsiz piyasa sundu. Her nekadar eskiden sizi sömürüyordum şimdi, paragöz değilim demeye çalışsa da hiç başarılı olamıyor. Neticede Türkiye şartlarında windows lisansı hala 200 $ civarlarında.

Bir ara windows startter edition modeliini 30$ ‘a satmaya kalktıysa bile tepkileri üzerine toplamıştı :)

Google bir işletim sistemi çıkarıp piyasaya bedavaya sunsa, sizce Ücretsiz Windows olur mu?

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • İşletim Sistemi İçinde İşletim Sistemi (GPL Lisanslı)
 • Sonunda Google Gruplar da engellendi
 • Google ve CERN
 • Google PageRank Update
 • Google’da arama sonuçları
 • Comments (2)

   

  1. Kemal Ersan dedi ki:

   Açık Kaynağı işte bu yüzden seviyorum…Adama pabucunu ters giydirir…Gerçekten Google piyasayı alt üst etti…İnsanlara bedava hizmet götürdü ama nasıl olduysa bir yandan da dünyanın en zengin internet yatırımcısı oldu…

   Google işletim sistemi hakkında söylediklerinize gelince…Pardus gibi bir şahaser yapılmış,bedavaya dağıtılmış ve bu işletim sisteminide çok az kişi kullanıyorsa…Google isterse 10 tane yapsın…Bi işe yaramaz…Girmiş işte bir şekilde microsoft’un tekeline…

  2. gazanya dedi ki:

   Şu noktayı atladığını düşünüyorum. Eğer, google bir işletim sistemi çıkarsa haber bültenlerinde bile çıkar. Yani istemeden reklam yapar herkes. Pardus için kim ne kadar reklam yapıyor. Ben evde Pardus kullanıyorum. Sitemde de bir kaç yazıda bahsettim. Fakat, haber bülteninde olumlu anlatıldığını düşünsene ;)

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi