Google Translate Yasaklanır mı?

Şubat 3, 2009 | | 3 Yorum yapılmış

Biliyorsunuz ki, memleketimde site engellemeleri oldukça yaygın. Bilişimden sorumlu yöneticilerimiz neler düşünüyorlar bilmiyorum da dns yönlendirdikleri zaman tüm dünyada bitti gibi bir hava içerisindeler. ktunnel, Vtunnel gibi bir çok proxy sitesi ile bilgisayara yüklenebilen DNS ipleri ile bu sorun zaten ortadan kalkıyor. İşin en ilginç tarafı da bu yöntemler her türlü forum sitesinde copy-paste olarak dolaşıyor. Yani bu yöntemleri bilmeyen azınlıkta ki bilmeyenlerin bu yasaklanan sitelerle işleri yok zaten :)

Gelelim google translate hizmetine. Geçen hafta Türk kullanıcılarına süpriz yaparak çeviri hizmetine Türkçe’yi de kattı. Tarzanca da olsa yabancı dildeki siteleri Türkçe olarak gezmeye imkan veren bir hizmet.

Bu hizmet nasıl çalışır?
http://translate.google.com/?sl=auto&tl=tr adresine girin. Çevirmek istediğiniz sitenin simini girerek, translate tıklıyorsunuz. Bundan sonrası mağlum siteyi kendi dilinizde gezebiliyorsunuz.
Bu kadar basit bir sistem.

Çalışma Mantığı nedir?
Siteyi kendi sunucusunda açar, yorumlar ve algoritmalarla çevirisini yapar kullanıcıya gösterir. Bilgisayar sistemleri ile uğraşanlar az çok bilirler. Bir nevi proxy sitesi gibi.

Google Translate hizmeti, proxy gibi çalışan çeviri hizmeti fakat Türk kullanıcılarına Türkiye’deki engelli siteleri da açabilen bir servis. Şimdi, telekoma suç duyurusunda bulunsak bu translate hizmeti yasaklanır mı?

Örnek; http://engelliweb.com/ sitesindeki herhangi bir siteyi Google Translate ile açmayı deneyebilirsiniz.

Bu yazdıklarım çok da önemli bir konu değil fakat asıl anlatmak istediğim, insanlar istedikleri zaman istedikleri sitelere girebiliyorlar. Hatta bu yöntemler basın organlarında da anlatılıyor. Neredeyse her gazete Google Translate hizmetinin haberini verdi. Ktunnel, Vtunnel, hatta youtube açan host dosyası nette hala dolaşıyor.

Sizce de bu internet yasaklamaları boşuna mı yapılıyor?

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Google Artık Türkçe’ye Çeviri Yapıyor
 • Google, Translate hizmetine Türkçe’ yi de eklesene
 • Sonunda Google Gruplar da engellendi
 • Google ve CERN
 • Google PageRank Update
 • Comments (3)

   

  1. JunkChorn dedi ki:

   Google yada herhangi bir servisini karşısına alacak kadar cesaretli birisini ben tanımıyorum açıkcası:)

  2. Mehmet USLU dedi ki:

   Bizim savcılar alır :)

  3. Özgür dedi ki:

   Site kapatmalarında sorun yargıdan değil, yasamadan kaynaklanıyor. Hakim ve savcılar da bilişim ve internet konusunda bilgili, deneyimli değiller ancak yasalar kapatılmasını emrediyorsa kapatıyorlar.

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi