Google’yi kandırmak, Uyanıklık yapmak

Şubat 13, 2009 | | 4 Yorum yapılmış

Bazı uyanık kişiler, hit yapmak için değişik yollara başvuruyor. İnternet geçmişi 3-5 yıllık kişilerin mantıklı olarak gördükleri hile yolları bitmiyor. Bu gece değişik yollardan birini öğrendim. Her ne kadar mantıklı dursa da bana göre hiç mantıklı değil. Öncelikle google, alexa gibi servislerin çalışma mantığını anlatmak isterim.

İnternetin nabzını tutan servisler site istatistiklerini topluyorlar buna göre belli algoritmalar ile sıralama yapıyorlar. Bu sıralamaya göre sitenin değeri ortaya çıkıyor. Bu servisler istatistikleri nasıl topluyor sizce? Alexa biliyoruz ki, kullanıcılara kolaylık sağlayan toolbar sayesinde, siteye yerleştirilen kodlar sayesinde istatistiklerini topluyor. Google da aynı şekilde analytics kodları, toolbar, arama motoru, verilen linkler ve derğeri gibi bir çok yerden istatistiki bilgileri topluyor ve sitelerin kaliteli olup olmadığını belirliyor.  Bu algoritmalar  ve istatistiki bilgiler zaten üstadlar tarafından tartışılıyor enine boyuna masaya yatırılıyor.

Genel mantık, ne kadar çok ziyaretçi gelirse ve sitede ne kadar çok vakit geçirirse sitenin değeri o kadar yükselir. Fakat, buradaki ziyaretçi sayısı farklı kişilerin olması. Bizler her ne kadar ip farklı olsun, ziyaretçi farklı olur diye algılasak da bu kadar önemli servisler farklı kişileri anlamak için sadece ip farklılığına bakmıyor.

Şöyle bir olasılık yürütürsek, sitemize bir günde 100,000 ziyaretçi gelsin. Bu 100.000 ziyaretçinin ip’leri farklı olsun. Bu ziyaretçilerin 99.950 ziyaretçisi Bursa şehrinden diğer 50 ziyaretçisi de 50 farklı şehirden girsin.

Günlük 100 bin ziyaretçinin % 99,5 ‘inin aynı şehirden girmesi sizce de şüphe uyandırıcı bir durum değil mi? Gelelim diğer durumlara, bu siteye girmek için herkes aynı kelimeleri mi kullanmış? Günlük 50-100 hiti olan sitelerdeki linklerden bu kadar kişi mi toplanmış? Ziyaretçiler hep aynı sayfalarda mı gezinmiş? Bu sitenin internetteki geçmişi ne kadar?

Elinizdeki milyarlarca veride, bu siteye 100 bin kişi girecek veri bulamıyorsanız, bu siteye ne kadar güvenirsiniz ve dünyaca güvenli sayılan listenize alırsınız?

Gelelim konuya, bir programdan bahsettiler. Program;  modemi resetliyor. Yani ip yenileniyor. Sonra otomatik olarak google’da arama yapıyor ve siteye giriyor. Sonra modemi tekrar resetliyor, google araması ile yine siteye giriyor. Bu bütün gün devam ediyor. Sitenize aynı bilgisayardan farklı ip’lerden binlerce kişi girmiş oluyor. Programın ismini hatırlayamıyorum  var olup olmadığını da bilmiyorum, fakat programcı olarak yapılabilir diye düşünüyorum.

Şunu belirtmek isterim ki, bu şekildeki basit yollarda google, alexa gibi dünyaca ünlü servisler kandırılamaz. Ayrı bir konu da bu servislerdeki algoritmaları 1-2 kişi geliştirmiyor.

Yoksa ben mi yanılıyorum? Sizce bilgilerimi yenileme vakti mi geldi?

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Bağış yapmak isteyenler buradan
 • Defineci Anılarından Seçmeler
 • Şener Şen ne demek istiyor
 • Vb.net ile Download ve Upload İşlemleri
 • Seo ne yapar?
 • Comments (4)

   

  1. JunkChorn dedi ki:

   Gelmedi tabi ki.

   Google bunu yer üstad. Eline verir 3k hit, yada 4k hadi diyelim 10k. Sonra ne olur acaba?

   10k hiti gören bunu yapmaya devam eder. Gün gelir google bunu anlarsa o site ve bağlantı veren tüm siteler arama dizininden kaldırılır. Kısacası bir parmak bal verir ağzına :D

   Eline sağlık.

  2. Seval dedi ki:

   Çok ilginç. Bu işlerden hiç anlamam ama google’u kandırabileceklerini ben de sanmıyorum.

  3. Evrim Altay dedi ki:

   Google kapalı bir kapı gibi. İçindeki hiç bir şey neredeyse tam olarak bilinmiyor. Siz biliyor musunuz Google PageRank’ı nasıl hesaplıyor veya site sırasını nasıl yapıyor? Bilmiyorsunuz. Bende bilmiyorum. Eee adamlar bilmeden nasıl yapsın ki bu işi? Yani adam sistemi bilmiyor, yönetm geliştiriyor. Saçmalık :)

   Tabi bana böyle sürekli IP adresini değiştirip benim siteye girecek bir şey arıyorum. Öyle bir program varsa admin bana linkini veya adını gönderebilir misin?

   Eğer yorum haberdar servisis var ise buraya da yaz istersen :)

   Sağlıcakla Kalın …

  4. su kaçağı nasıl bulunur dedi ki:

   Benimde web sitelerim var az çok goolenin huyunu öğrendim. Sitenizin yazıları domain adı çok önemli . Google de 1 ay içersinde yer bulduysanız yükselmeniz için bekleyin , sitenize konu ile alkalı olan yazılar ekleyiniz. Ve sonra benzer sitelerden link alınız . Sitenizin yükseldiğini göreceksiniz.

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi