Gösteriler Tamam da Fakat Nasıl Olmalı?

Haziran 4, 2010 | | İlk Yorumu Yazın

Bu gün servis beklerken bir ilan dikkatimi çekti. Şehitlerimizi anma ve İsrail’i protesto için toplanalım diye.

Sivil insanların birlikteliği şüphesiz ki çok önemli. Bunu eski medeniyetlerde bile görebiliyoruz ve sivil halkın ne dediğini duymazdan gelen süper askeri güçleri de yakın zamanda gördük. Dünyada askeri güç kadar önemli olan sivil halkın birlikteliğidir. Ne demişler;  “Bir ülke içten yıkılmadıkça, dışarıdan yıkılamaz…”

Son günlerde Türkiye’nin başında bir kara bulut geziyor.  İsrail ablukasındaki Gazze’ye yardım götüren sivil gemiye saldırılması, ülkemizde terör örgütleri tarafından saldırıya uğrayan askeri birlikler ve şehit düşen askerler… Tv’ler, radyolar tartışma programları. İnsanlar tepkili, kimisi savaş açalım diyor, kimisi kıralım dökelim diyor, kimisi toplanalım eylem yapalım diyor.

israil, miting, dikkat

Tamam, demokratik yollardan ses çıkarmak lazım gerek fakat, aşırıya kaçmadan. Hiçbir devlet, sivil toplum örgütlerinin sesini duymazdan gelmeye cesaret edemez. Onun karşısında mutlaka açıklama yapma gereği duyar…

Evet, eylemler artıyor hatta, bu sabah servis beklerken durakta asılı bir ilan gördüm. “Şehitlerimizi anmak ve İsrail’i protesto için Pazar günü toplanalım.” diye yazıyordu. Tamam toplanalım da siz kimsiniz? Ne iş yapar, ne yer ne içersiniz? Ben nereden bileceğim orada terör örgütleri  ya da İsrail yanlısı yürüyüş düzenlemeyeceksiniz?  Provokatif  olayların olmayacağını nereden bilebilirim? Ya da o toplanan insanları başka bir şekilde yönlendirmeyeceğinizi nereden bilebilirim?

Tamam bir şekilde sesinizi duyurun fakat, kimi ne olduğu belirsiz kişilerin oyununa gelip de her gördüğünüz ilanın arkasından gitmeyin. Mitinglerin bile bir yolu yordamı vardır.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

  • 23 Nisan
  • Fıkra İki Deli
  • Pardus, kullanıcıları tarafından tanıtılıyor
  • ah şu pramitler
  • Cami Yangınları ve Yanılgılar
  • Leave a Reply

    CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi