Güvenli İnternette Yasaklanan Sitelere Giriş

Kasım 25, 2011 | | 13 Yorum yapılmış

güvenli internet filtreyi geçmekÇok fazla televizyon izleyen birisi değilimdir. Günde 1 – 1.5 saat ya izlerim ya izlemem. Genelde haber ya da tartışma programlarını açtığım için bu günlerde güvenli internet olayını çokça duymaya başladım. Ballandıra ballandıra anlatılan bu güvenlikli interneti deneyerek ne gibi önlemler alındığını görmek istedim.

Profilimden güvenli internet olarak aile paketini aktifleştirdim. Oyun, sohbet ve sosyal medya sitelerine girişi engelledim. Evet, artık ben de güven içinde internette dolaşabilecektim :)

Aşağıdaki sosyal medya sitelerine cidden giremedim;

http://www.facebook.com
http://www.friendfeed.com
http://www.twitter.com

Evet gayet güzel çalışıyordu derken aşağıdaki sosyal medya sitelerine giriş yaptım ve gayet güzel bir şekilde yazı gönderim cevapladım;

https://www.facebook.com
https://www.friendfeed.com
https://www.twitter.com


Ne güzel değil mi? Neredeyse aynı siteler gibi gözüküyor? Evet zaten aynı siteler :) Tek fark araya sıkıştırdığım “s” harfi. http yerine https ile giriş yapmak. Bu arada, google +  daha sosyal medya sınıfına girememiş. Google + ‘a hiçbir işlem yapmadan giriş yapabildim.

Güvenli internet,  sosyal medya sitelerinde sınıfta kaldı benim gözümde.  Acaba, filtreyi aktifleştirdikten sonra 1 saat yerine 1 gün ya da 1 yıl mı beklemek gerekiyordu? :)  Neticede, yasaklı sitelerde yasağın belirtildiği web sitesi geliyordu. Hayır daha fazla beklemeye gerek yoktu bence. Çünkü filtre çalışıyordu fakat çok basit bir şekilde de aşılabiliyordu.

Testlerimize devam ediyoruz…

SSL desteklemeyen diğer yasaklı sitelere ise başta kendi yazdığım Gazanya IP proxy programı ile deneme yaptım. Evet, kendi programım bu filtreyi delemedi :) Nolamaz, kendi programım sınıfta kaldı :) Zaten basit bir proxy programıydı kendileri :)

Başka bir kaç proxy ile denemeler yaptım. Sonuç olarak, TTnet proxy olayına önlem almış gibi gözüküyor. Fakat denediğim proxyler SSL ile bağlanmıyordu. SSL ile bağlanan proxy bulup denemek lazım ;)

Sıra geldi VPN testlerimize. Filtreli internette free VPN araması yaptım. Yarım saat içerisinde, 1 yıllık ücretsiz VPN sağlayan bir site buldum. Aslında biraz uzun sürdü, koskoca 30 dakika bedava VPN aradım ya :)

VPN ile bağlandıktan sonra, SSL desteklemeyen diğer yasaklı sitelerden 3-4 tane denedim. Sonuç hüsranla bitti :)

Denediğim 3-4 yasaklı siteye de VPN aracılığı ile giriş yaptım. Giriş yaptığım bazı siteleri ben de desteklemediğim için, reklam olmaması açısından yazmıyorum. Fakat ismini vermekte sakınca görmediğim, tehlike oluşturmadığını düşündüğüm openvpn sitesini yazabilirim :) Ekran görüntülerinde de mevcut zaten ;)

 

Güvenli internette durum nedir?

25 Kasım 2011 tarihi  itibari ile ttnet güvenli internetin çalıştığını fakat basit yollarla bu filtreyi de aşabildiğinizi söyleyebilirim.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Youtube Açıldı
 • Mahkeme Kararı ile engellenmiş sitelere giriş
 • Yasaklı Siteler [wordpress]
 • WordPress erişim engellenmiş fakat…
 • İnternette Peryodik Tablo
 • Comments (13)

   

  1. evias dedi ki:

   hocam allah senden razıolsun :)

  2. cuneyd dedi ki:

   kardes girmiyor en son soyledıgıne

  3. aliye dedi ki:

   kafayı yiyecektim ya.. allah senden razı olsun :)))

  4. 12 dedi ki:

   gerçekten işe yarıyor mu?

  5. İsminivermek İstemeyen dedi ki:

   Bu güvenli internetin hiç tahmin etmediğimiz büyük bir açığı olduğuna inanıyorum. :D Buna nerden vardım? Şurdan vardım; evimdeki TTNET te güvenli interneti aktif ettim. Bilgisayarımda -sizinde denediğiniz gibi- hiçbir şekilde yasağı delemedim. Fakat cep telefonunun Wi-Fi siyle bağlayıp Opera mini programıyla denediğimde sonuç sevindiriciydi. :P Hiç engelleme yokmuş gibi girdi. :D Vel hasıl; bu opera mini bizi nasıl internete sokuyor onu araştırmak lazım.. ;)

   Dip not: Telefondan diğer tarayıcılarla girdiğimde de yasak devam ediyor.

  6. aliye dedi ki:

   sevincim kursağımda kaldı böle bişeymiş :((( ben bir şirkette çalışıorum facebook yasaklandı https yi denedim bir hafta çalıştı ama tekrar internet explorer hatası vermeye beşledı bu duruma bi öneriniz varmı :((

  7. yavuz dedi ki:

   teşekkürler.
   ama bu aralar SSL den de giriş yapılmıyor

  8. hahahah dedi ki:

   yaaa bn faceye dediğiniz https yaparak girdim girldi şifremi flan yazdım giriş yap diom yine englli dio yaaa napiim

  9. OLMADI dedi ki:

   ya açmıyo abi,başka yol yokmu nolursun ya :D birisi bulsun yoksa ben kriz geçiricem ,cidden :DOfs-_-

  10. ühühü:D dedi ki:

   aslında benimki açılıyorda internet explorer web sayfasını görüntülemiyor diyor,bunun için ne yapabilirim?

  11. offf :(( dedi ki:

   ya bizimkinde açılıo ama sayfa görüntülenmiyo.napabilirim ??? :'(

  12. cyberemin dedi ki:

   güvenli internet dedikleri nane google önbellekte çalışmıyor.Mesela çoğu özel adı ile bir video adını aratın google önbellekten girin sorunsuz çalışıyor.

  13. yonca dedi ki:

   Olmuorrrrrrr….yıne guvenlı sıte dıyor ya :(

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi