Hiroşima Atom Bombası

Ağustos 6, 2009 | | 1 Yorum yapılmış

Yıl 1945, Ağustos ayının 6’sı. Japonyanın Pearl Harbor saldırısından takribi 4 yıl geçmiş. Amerika intikam almak için dünya üzerinde denenmemiş bir silah geliştirir.

Atom, maddeyi oluşturan en küçük yapı taşı olarak bilinir. Atomun keşfi her ne kadar 19. yüzyıllarda denilse de 1900’dan sonra bir çok bilinmeyi netleşmiştir. Hatta 1932’te nötron bulunmuş ve bulan fizikçi 1935 te nobel ödülünü almıştır. Amerika ise yarım asırlık araştırmaları deneyecek bahenesini bulmuş ve bununla ilgili ilk silahını 2 farklı şekilde üretmiştir.

Yıl 1945, Ağustos ayının 6’sında yerel saatle 08:15 ‘te little boy (Küçük çocuk) adını verdiği bombayı hiroşima semalarına bırakmıştır. Bombayı bırakan uçaktaki

görevli askerler anılarında “yerkürenin çatlamasından korkmuştuk” diye bahsediyorlar. Saldırının zamanı  insanların en çok  dışarıda olduğu zamana denk gelmesi de amerika’nın bu saldırıyı askeri amaçla değil, daha çok insanların üzerindeki etkisini denemek olduğu gibi bir izlenim bırakıyor.

Evet, ilk atom bombası denenmişti. 140 bin masum insanın çocuk-yetişkin demeden yanarak ölmesini izlediler.  Onbinlerce insanın da radyasyona maruz kalarak sakat kalmıştı. Bu olay başka bahanelerle insan üzerinde denenen yeni nesil Nükleer bir bomba idi.

Japonya, her ne kadar beyaz bayrağı çekmiş, barış istese de Amerika barışalım diyerek çok ağır maddeler getiriyordu. Sözde barış isteyerek, eylemde barış yok diyordu. Çünkü, ellerinde denenecek bir bomba daha vardı. Şişman adam adını verdiklerini Plütonyum-239 tipi atom bombası.

İlk bombadan 3 gün sonra, 9 Ağustos 1945 günü saat 11 civarlarında Nagasaki ‘ye Şişman Adam adlı atom bombasını bıraktılar. Şişman Adam, ilk bomba olan Little Boy ‘dan 1,5 kat daha yıkıcı bir bomba idi.  Nagasaki, dağlık bölgede ve yerleşim yerleri ise dağlar arasındaki dere kenarlarıdır. Bu sebepten dolayı Şişman Adam ilk anda 70 000 kadar masum insanın canına mal oldu. Dağlar, daha fazla insanın ölmesini engellemişti fakat onbinlerce kişi radyasyona  maruz kalarak sakat kalmıştı.

O zamanlarda bu bombalara maruz kalan çocuklar, şimdi geliştirdikleri teknolojilerle anılıyorlar. Yıllar geçmesine rağmen bombaların izlerini üzerinde taşıyan o çocuklar ise teknolojiyi elinde bulundurmanın önemini o kadar iyi biliyorlar ki hiçbir kimse anlayamaz onları. Onların çocukları dahi, onlar kadar iyi bilemez teknolojinin önemini.

Geliştirdiği ilk atom bombasını insanlar üzerinde deneyen Amerika, günümüzde nükleer santal bulunduruyor diye ülkeleri işgal ediyor ve yeraltı kaynaklarını acımasızca sömürüyor. Müttefiklerinde onlarca nükleer başlık bulunmasına rağmen riskli gördüğü ülkelerin nükleer çalışmalarını durdurmasını istiyor.

Masum insanların katledilmemeleri dileklerimle…

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • CERN (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı) deneyi yarın başlıyor
 • ŞEYTANIN DİLLİSİ Mİ İYİDİR DİLSİZİ Mİ??
 • Comments (1)

   

  1. Ceyhun ALYEŞİL dedi ki:

   Şerefsizler ya… ama şöyle bir şey var amerika savaşta kazanıyor ama ilerleyemiyor ilerledikçe çok kayıp veriyor çünkü japonlar intahar bombaları gibi taktiklerle pes etmiyor. Onları yıldırmak içinde bu silahlar kullanılıyor yani bir test için değil daha fazla amerikan askeri ölmesin diye 2 şehir yerle bir ediliyor.

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi