İç IP Dağıtım Log Kaydetmek ve İmzalamak

Ekim 25, 2009 | | 5 Yorum yapılmış

5651 sayılı kanunda açıkça belirtmese de bu kanun için hazırlanan yönetmelikte firmalar iç ip loglarını kendi sistemine kaydetmelidir. Bunun için birazdan tanıtacağımız ücretsiz programları kullanabileceğiniz gibi piyasada satılan program ve donanımları da kullanabilirsiniz. Yönetmelikte nasıl yapılacağı açıkça belirtilmediği için bu karar tamamen size kalmış.

Firmanızda bilgisayarlar  sabit ve mesai saatleri belli ise bir kaç adımda bu işi otomatiğe bağlayabilirsiniz. Öncelikle bilgisayarlarınıza sabit ip vermeniz gerekecek. Her bilgisayarın ip adresini ve mac adresini de bir yere not almalısınız. Log dosyası oluşturacağız ;)

Gazanya IP log kaydedici programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

http://blog.gazanya.com/wp-content/uploads/2009/10/Log_tutucu.zip (Dotnetfx gerektirir.)

Bu program sabit bilgisayar ve sabit mesai saatleri uygulanan firmalara uygundur. Eğer, ağınıza bağlanan bilgisayarlar çok sık değişiyorsa başka bir çözüm bulmalısınız :)

Program çalıştırıldığında saatin yanına 3 mavi monitörlü simgesi ile yerleşir.   Bu simgeyi çift tıkladığınızda tek ve basit arayüzü karşınıza çıkacaktır.

Programın tek ve basit arayüzü karşınızda :)  Mesai saatlerini yazın. saat:dakika:saniye cinsinden girmeniz gerekiyor. Log dosyasının ne zaman kaydedilmesini istiyorsanız saatini yazın. Genelde mesai bitiminden sonra zaman verin ki, mesai bitmeden kaydetmiş olmayın :)

Log dosyasının nereye kaydedileceğini seçin. Bu dizini seçmek için öncelikle bu yazıyı bitirmenizi tavsiye ederim. Tüm bilgisayarlara sabit ip adresi verdiğinizi ve ip adreslerine ait mac adreslerini aldığınızı varsayalım. Log tasarımını bir kereliğine şu formatta yapmalısınız.

192.168.0.12  | bsaat |  00-11-D8-AF-37-3A

bsaat yazan kısmı değiştirmeden kendi ip adreslerini ve karşılık gelen mac adreslerini yazarak, kendinize göre uyarlayın.  Kaydet tıkladığınızda ayarlarınız kaydedilerek ekran kapanacaktır. Programın mavi 3 monitör simgesi saatin yanında gözükmeye devam edecek. Log kaydetme zamanı geldiğinde programımız bsaat yazan yere o günün tarihine ait mesai başlama ve bitirme saatlerini yazarak log dosyanızı kaydedecektir. Diyelim ki, firmaya misafir geldi, ağınıza bağlanarak internete girecek. Bu bilgisayarın ip adresini ve mac adresini alarak programa girebilirsiniz. Fakat, misafir bilgisayarlarda dikkat etmeniz gereken 2 konu var.

1- En son satıra şu formatta girmelisiniz;

192.168.0.120  | 25.10.2009 -14:00:00  |  25.10.2009 -14:30:00  |  00-11-D8-AF-37-3B

yani bsaat yerine manual şekilde başlama tarih saat ve bitiş tarih saat girmelisiniz.

2- Misafir ip ve mac adresini girdikten sonra kaydet butonuna basmayın. Kaydet basarsanız her gün kaydedecektir. Kaydete basmadan pencereyi kapatırsanız bu gün için kaydecektir.  Log kaydettikten sonra kaybolacaktır.

Firmanızdaki bilgisayarlar sabit ve ağınıza dışarıdan giren bilgisayar sirkülasyonu az ise bu program işinizi görecektir.

IP Log İmzalayıcı:

TIB ‘in hazırladığı resmi program. Programı indirmek ve bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

http://www.tib.gov.tr/IP_log_imzalayici

3

Programı kurduğunuzda hiçbir ayarı değiştirmenize gerek yok.  İsterseniz sadece LOG klasörünü değiştirebilirsiniz. Fakat, Log kaydedici programda belirttiğiniz kaydetme dizini ile bu programdaki log klasörü aynı olmalıdır. Çünkü, Log kaydedici günün loglarını kaydettiği anda bu program otomatik imzalayacak. Böylece her gün otomatik olarak log tutulmuş ve imzalanmış olacak.

Bilgisayarın kapanıp açılma riskine karşı LOG Kaydetme Programını başlangıca (Başlat-Programlar-Başlangıç) kısayol atamanızda yarar var.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • 5651 Sayılı Kanun ve Şirketlerin Sorumlulukları
 • Wordress 2.7 Sürümü
 • PDF Dosyası Nedir? | Nasıl Açılır? | Nasıl Yapılır?
 • Fanatiği Olduğum Yazılımlar | Mim
 • Fizy.org sitesinden videoları bilgisayarınıza indirin
 • Comments (5)

   

  1. isimsiz dedi ki:

   program çalışmıyor arkadaşım yazdıklarını harfiyen yaptık log dosyasına hiç bir dosya kaydetmiyor log imzalıyıcıylada dosya yerleri aynı ama sonuç sıfır……………

  2. Mehmet dedi ki:

   Eğer, vista ya da win7 kullanıcısı iseniz programı yönetici modunda çalıştırın.

  3. murat kaya dedi ki:

   makinaya IP yasağı proğramı atıldı. oyuna giremiyorum..İç IP adresimi gizleyerek nasıl oyuna girecegim..

  4. güney dedi ki:

   iplog u kurmak istiyorum programı indirmek için tıklaya diyorum beni anasayfaya atıyor indiremedim bi türlü …

  5. Mehmet dedi ki:

   Bu program oldukça eski bir program. Sunucu değişikliğinde silindi. Yakında bir zamanda daha gelişmişini yayınlayacağım.

   Teşekkürler.

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi