İl Milli Eğitim Müdürü ve Kazık Soru

Ocak 17, 2009 | | 4 Yorum yapılmış

Şuradaki habere göre, ilkokul 3. sınıf kitabında ilginç başlıklı bir soru varmış ve bu soruyu öğretmenler bile çözememiş !!! Bu yüzden terbiye kuruluna mı ne vereceklermiş. Haberin ayrıntıları burada.

Şimdi bu sorunun içerisinde herhangi bir siyasi görüş olmadığı için olsa gerek şikayet edilecek. Bu soruyu ilkokul 3 öğrencisi tek başına çözemez, bu doğru fakat soru çözümsüz değil. 1 Kg. Demir mi, 1 Kg. Pamuk mu ağırdır?  sorusunun  biraz revizyon geçirmiş hali diyebiliriz bu soruya. Neden öğretmen oldunuz? Neden milli eğitim müdürü oldunuz? Çocuklara hiçbir altyapı vermemek için mi? Bu kadar ufak bir sorunu ki hatta ortada sorun yok. Sadece bu sorunun mantığını çocuğa anlatmak gerek ki mantığını anlasın ve çözümünü bulmaya çalışsın.

Önemli olan o sorunun çözümü mü, mantığın anlaşılması mı? Bu gibi ufak sorunu büyüterek açığa vuran öğretmenler oldukça ,  1999 yılında  Meslek Lisesi öğrencilerine geri zekalı gözüyle bakılıp katsayı uygulaması yapıldığı gibi  buradaki gibi azimli öğretmenlere de bi şey öğretmiyor  gözle bakılacak.

İşte kazık sorumuz;
Kazık soru

1999 Yılında bunlardan bir şey olmaz gözüyle baktığınız Meslek Lisesinden emekli  öğrenci olarak  sorunun çözümünü aşağıya yazayım ;

Efendim eğer çözüm arayacak isek sorunun içerisinde aramamız lazım. Bu sorunun çözümü yok diye düşünürsek sorunun içerisindeki yanıtı da bulamayız. Soruda 3 kişi geçiyor. Bülent, Levent, Mert.  Levent’in oğlunun adı Mert  ise sorudan yola çıkarak Bülent’in oğlunun adına da Levent diyebiliriz. Çünkü soruyu dikkatlice okuduğunuzda balık tutma olayı 3 kişi üzerinde dönüyor :)

Yani soruda, bir dedemiz var adı Bülent. Bir oğul var adı Levet, Bir de torun var adı Mert. Gelelim balık tutma meselesine. Eğer, bu maceraperestler 3 kişi ise çözeceğimiz sorudaki rakamların tam sayı çıkması gerek ki, buçuklu çeyrekli balık olmaz :) Yani balık sayıları ile Bülentin oğlu Levent teorimizin sağlamasını yapmış olacağız.

Bir denklem kuralım;
x   = Mert’in tuttuğu balık olsun.
2x = Levent’in tuttuğu balık olur.
4x = Bülent’in tuttuğu balık olur.

x + 2x + 4x =21 olduğuna göre;  x= 3 çıkar. Hemen yerlerine koyalım;

Mert 3 balık yakalamıştır, Levent 6 balık yakalamıştır, Bülent 12 Balık yakalamıştır. 12 + 6 + 3 = 21 balık da toplamda. Dede, oğul, torun teorimiz de doğru demektir.

Bu soruyu abartarak haber olmasına sebebiyet veren olmadığını düşünerek, habere yalan haber ya da abartılı haber olarak bakmak istiyorum.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Haber Arşivi
 • Takke Operasyonu
 • Erkeklerin Romantizm Anlayışı
 • Amerika mı? Biz mi?
 • Böyle bir deney yapıldı mı acaba?
 • Comments (4)

   

  1. Ceyhun dedi ki:

   Auahauhu güzel soru ya, tabi çocuk düşünemeyebilir belki dede nedir fln bilmiyordur :P

  2. Gazanya dedi ki:

   Evet çocuk bunu düşünemeyecektir doğal olarak, fakat öğretmenlerimiz çocuklara problemlerin nasıl çözüleceği hakkında alt yapıyı vermelidir. Bu sorunun çözümü yok diyerek şikayet etmek hangi mantığa sığar?

  3. Ceyhun dedi ki:

   hayır belki kendileride çözememiştir olabilir tabi :P askdka mantık onu gösteriyor bizimde böyle hocalar vardı çözemeyip bize sorarlardı fln. yada yapamıyınca bu soru yanlış arkadaş derlerdi auahuah

  4. Lida dedi ki:

   Çok uğraşmışlarmıdır bu soruyu ortaya çıkartmak için…

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi