KRİZ Mİ ? FIRSAT MI?

Ocak 5, 2009 | | 4 Yorum yapılmış

Krizin derinden kendini hissettirdiği günlerdeyiz. Bir kaç gün öncesine kadar ,bir sanayi kenti olan Bursa’da işini kaybeden sayısı 55.000 olarak açıklandı. (Kendi memleketimden örnek vereyim istedim.) Krizin soğuk yüzü kadar tartışmamız gereken diğer bir olgu da yeterlilik ,ülkemizin kalifiye,standartları oturmuş bir sanayiye kavuşmuş olabilirliğidir. Çünki herkesin dilinde olan bir söylem var krize dair. ”Krizler fırsat olur mu?”

.

Bu teoriye verilecek en güzel cevap şu olmalıdır. Bundan birkaç yıl önce hatırlarsınız kuş gribi salgını yaşanmıştı, dünyanın muhtelif yerlerinde… Uzak doğu ülkeleri de etkilenmişti bu hastalıktan. Bu ülkeler aynı zamanda Avrupa’nın tavuk eti mamulleri tedarikçilerindendir.

.

Bir kaç zaman sonra bizim sektör büyükleri Uzakdoğu’dan ayağını kesen Avrupalı firmaların tedarikçisi olmak için teklifler verip onları ülkemize davet ettiler. Tabi kesimhaneler güzel … Ama üretim aşamasında incelenen yerlerde aynı sonucu alamadık. Avrupa’nın bu gibi sektörlerde çalışma mantığı şudur. Bir paket tavuğu eline aldıkları zaman bütün etiket barkod detaylarından kimlik bilgilerine ulaşmaları geerekiyor. (Örneğin hangi besihanede , kaçıncı bölümde yetişmiş, hastalıklara karşı hangi ilaçlar verilmiş, hangi hastalıkları geçirmiş ….Şeceresini çıkartmak istiyor.)

.

Çünki bunu alan firmalar ülkesinde kanun önünde bunun hesabını verebilmeli. Ayrıca kamuoyu bu konularda hassaslar. Niye olmasınlar ki ??? Çünki insanların yedikleri ile hastalıklar direkt ilintili… Biz bu standartlarda çalışabilseydik ve ya ıspatlayabilseydik … O gün için bir pazar kapmış olabilecektik.

.

Diğer sektörler çok mu farklı ?? Hayır. Bu gelişmiş ülkeler var ya , gelişmiş ülkeler. Birşey satıyorsan herşeyin şeffaf olacak, gıda ürünüyse insan vücuduna zararlı olmadığını kanıtlayacaksın. Tüketiciyi de yanıltmamak da cabası. İşimiz ne zor değil mi?? Türkiyeden bahsediyoruz bir de. Neyse…

.

Mesela domates satacağız ihraç edeceğiz. Hemen standartlar gelsin bakalım nelere dikkat edilmektey miş. Organik gübre kullan,kaliteli tohum kullan, ilaçlamada limit sınırlara dikkat et (Ürün üzerinde tavsiye edilen doz üzeri ilaç kullanma) Bir de ürünün tüm detay izlenebilirliğini göster. (Hangi bölge/hangi il/ hangi ilçe/hangi köy/ hangi/tarla/tarlanın hangi bölümünde yetiştiğinin şeceresini çıkar) İşte bunları sağlamamız gerekiyor.

.

Onun için de tarımda devletin yeni bir yapılanmaya gitmesi, çiftçiyi eğitmesi, sertifikalar vermesi, yolgöstermesi, ödüllendirmesi şart. Bu mantalitede çalışmadan sektörleri- miz maalesef hep kar marjı düşük ve ürünü beğenilmez olarak çalışacak.

.

Bir de kooperatifleşme şart. Fındık,çay,zeytin gibi her ülkede yetişmeyen ürün- ler çok iyi değerlendirilmeli, ihracatında kendi markalarımızla raflara gelmesini sağlamalıyız.

.

Bir örnek de zeytinden… Birkaç sene önce İspanya’ da mevsim etkilerinden dolayı zeytin rekoltesi düşük çıktı. Fakat bizim zeytinlerimizi alıp kendi markalarını vurup yine kazanan oldular. Ürün çokken değersizdir…

.

Depolamalı yavaş yavaş piyasaya sürmeli ve nihai satıcı da (perakendeciye ulaşarak) kendimiz olmalıyız. O zaman krizler bize fırsat olur. İnşallah bilinçlenerek bu döngüden kurtulur, global fırsatları kaçırmaz kaliteli üreten bir ülke oluruz.

.

Bunun için tepe ( devlet yetkilileri) ve taban (üretici ) birşekilde buluşmalı sağlıklı iletişim kurmalı beyin fırtınası vb. metodlarla bilgimizi ortak akılla birleştirmeliyiz.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Dünya’da ve Türkiye’de Ekonomik Kriz
 • MİRAC Kandili
 • Gmail Servis Dışı Google Gruplarda Yetişkin Reklamı
 • Çin Depremi
 • Youtube Yasak Hakkında Açıklama Yapmış
 • Comments (4)

   

  1. gazanya dedi ki:

   İlk yorumu ben yazayım istedim. Uzun zamandır tek başıma yazıyordum. Bu yazıyı bu blogda yeni yazmaya başlayan Ali abimiz (abhr) yazdı.

   Bilgileri ve yorumları için kendisine teşekkür ederim.

  2. JunkChorn dedi ki:

   Öncelikle hayırlı olsun :)
   Yazıyı zor okudum ancak okuduğuma çok mutlu oldum çok akıcı ancak okurken göz yoruyor.Düzeltebilirseniz çok iyi olur.

  3. Burak BUDAK dedi ki:

   Hocam gerçekten akıl dolu bir yazı ama bunun ülkemizde uygulanabilirliği malesef tartışılır.
   Bu arada junkChorn a katılıyorum. Yazıda paragrafların kullanılması okunabilirliği arttırıyor. :)

  4. gazanya dedi ki:

   Yazı düzenlenmiştir. İlk yazıda olsun bu kadar değil mi :)

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi