Pardus 2009 Alpha

Haziran 14, 2009 | | 6 Yorum yapılmış

Pardus 2007.3 ‘ten 2009’a sıçrayınca bir garip oldum. Daha alpha sürümü olmasına rağmen bir çok değişiklik göze çarpıyor. Bunlardan ilki renk derinliği. Ekran kartını daha iyi kullandığından olsa gerek. Daha önce izlediğim divX’leri Dragon player ile çok daha kaliteli izlediğimi söylemeliyim. Pencereler arasındaki geçiş efektleri bilgisayarı hiç yormuyor.

2007 sürümünde flash player ile ilgili sıkıntı oluşuyordu. Bu sürümde hiç hata oluşmadı. Online TV izlerken Wmplayer ile sıkıntı yaşıyordum. 2009 sürümü ile hiç sıkıntı yaşamadan online radyo ve TV izleyebiliyorum. Çok fazla pencere açmak alışkanlık haline gelmiş olmalı ki, Pardus 2009 sürümünde makina kasmayınca şaştım kaldım. Bir de hangi pencerede ne vardı diye tek tek aramanıza gerek kalmıyor. Ekranın sol üst köşesine mouse ile geldiğinizde tüm açık pencereleri size önizleme yapıyor. Ek ekrandan tüm pencerelerini kontrol etmek o kadar güzel ki, görev çubuğuna gerek kalmıyor.

Her ne kadar vistadan çalıntı gibime gelse de yan menüye programcıklar eklemek oldukça kullanışlı olmuş. Bunun haricinde wireless bağlantısı daha kararlı bir hale gelmiş diyebilirim.

Kısaca özetlersek; Pardus işletim sistemi 2009 sürümü ile çekirdek olmaktan çıktık, dalları şekillendiriyoruz diyor.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Pardus
 • Pardus 2008.2 Beta İndir
 • Pardus 2007.2 Caracal caracal Yayında
 • Pardus IDEF ’07 de
 • Özgürlük için Pardus
 • Comments (6)

   

  1. Göksel dedi ki:

   bir an önce çıksada kullansak Pardus 2009’u merak ediyorum

  2. Ceyhun Alyeşil dedi ki:

   Bende yer yok deneyemiyorum artık kararlı sürüm çıkınca görebileceğim :D

  3. ebloog dedi ki:

   Üç yıldır indirmeye niyetliyim, fakat indiremedim bir türlü ama bu yıl indireceğim :D

  4. esraycr dedi ki:

   cahil olduğum okuyarak öğrenmeye çalıştığım konular bunlar :D

  5. Bende sabırsızlıkla bekliyorum kde4 ü xD arkadaşlar aklında pardusla ilgili soruları olanlar varsa tavsiye ediyorum hepsini kaldırın. Bugüne kadar neden kullanmadığımı şimdi kendime sormakla meşgulum. Özelliklerini öğrenmeye çalışın tanıdıkça seveceksiniz.

  6. Mizanger dedi ki:

   Pardus 2009 çok güzel olacak.Yazılımcılarımızın grafikerlerimizin elleri dert görmesin.Bu muhtelem işletim sistemini bide ücretsiz sunuyorlar.

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi