Pardus, kullanıcıları tarafından tanıtılıyor

Ekim 14, 2008 | | 1 Yorum yapılmış

2008 Cebir fuarı bitti. Gidemedik, üzüldük. Fakat, bizim yerimize gidip, gezen arkadaşlar var. Bloglarında anlatıyorlar, gitmiş kadar oluyoruz.

Bu cebit fuarında, sitesinden takip ettiğim PARDUS vardı. Ulusal işletim sistemi. Güzel bir standa benziyor, bir de web sitesindeki sloganları da güzel olmuş; “Pardus, kullanıcıları tarafından tanıtılıyor” :)

Aslında, bu işletim sisteminin reklama ihtiyacı yok, hele ki Pardusa oyun kurup oynayan birisi (Örnek : ben) sisteminde Pardus yoksa büyük bir eksiklik gibi görecektir. Onu da bırakın dedikleri gibi, Pardus’u kullanıcıları tanıtır. Gerçekten güzel bir işletim sistemi. Orada olup, Pardus standındaki arkadaşlarla tanışmak isterdim.

Teakolik, sitesinde yer vermiş. Cebit ayrıntılarını sabırsızlıkla bekliyoruz. İşin aslına bakarsanız, Pardus 2008.1 sürümünün indirme linklerini verecektim lakin Cebitten de biraz bahsedelim dedim. En son kullandığım Pardus sürümü 2007.3 idi. Yakın zamanda, 2008.1 ‘i indirdim ve kurdum. Sanırım, cd’ye çekerken bir hata oluştu dolayısıyla kurulumu yapamadım daha :)  2003 ‘ten beri süre gelen linux sevdam basit bir cd hatası yüzünden mahvolamaz :)  2008.1 kurduktan sonra anlatırım.

Aslında, pardus için bir sorum var. Fuara gitseydim, arkadaşlarla uzun uzun konuşabilirdim. Ev kullanıcıları için PARDUS çok ideal. İşyerleri için? çok ideal değil. Çünkü, kullanılan yazılımlar, alt yapı v.s. hepsi windows tabanına göre yapılandırılmış. Bir işyerinde pardus kullanma olasılığı çok düşük. Fakat, orta ve büyük bir çaplı işletmelerde durum biraz değişiyor. Sistem güvenliğini windows’a emanet edeceğime modemin arayüzüne emanet ederim daha iyi diye düşünebiliyor insan. Tamam, belki kullanıcılar aktif olarak Pardus kullanmayacaklar fakat, sistem ve network güvenliğini linux’e gönül rahatlıyla verebiliriz.

Linux versiyonlarının bir çok server tipi olanları var. Onlarca karışık ayar v.s. İnsanı korkutuyor. Pardus, şu ana kadar sadece user kapsamında geliştirilmiş. Pardus’tan şöyle bir sistem bekliyoruz;

–  Bilgisayar ağına interneti dağıtacak bir server sistemi, DHCP ayarları, network ayarları şu anda olduğu gibi bir form üzerinden basitçe değiştirilebilir olması,

–  İçerik ve dosya filtreleme, Biz kelimeler belirleyeceğiz, dosya uzantıları belirleyeceğiz, serverımız bunları engelleyecek.

–  Bu makina firewall olarak kullanılacağı için, port yönlendirme (NAPT) ve port engelleme de olmalı :)

Bir firewall serverda başka ne kullanılabilir ki?  Bu istediklerim zaten normal linux versiyonlarda var, paketleri kurup ayarları yaptıktan sonra kullan diyecekler olacaktır. Evet var, hatta pfsense var bunların hepsini karşılıyor kolay ve ücretsiz.

Tek istediğimiz, Pardus Server sürümü olması.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Pardus
 • Pardus IDEF ’07 de
 • Pardus 2008.2 Beta İndir
 • Pardus 2007.2 Caracal caracal Yayında
 • Özgürlük için Pardus
 • Comments (1)

   

  1. TEAkolik dedi ki:

   Aslında vakit olsaydı daha çok özgürlükçü arkadaşlarla konuşabilirdik fakat malesef :(

   Ayrıca Cumartesi Pardüs’ün maaşlı elemanları gelmiş… Ahh Cumartesi gidebilseydim ah..

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi