Radyo Teleskop

Haziran 13, 2008 | | 2 Yorum yapılmış

Amatör bilgilerden yararlandığımız meteorobs.org sitesinin mail grubuna üye oldum ve buradaki yazımda sizinle paylaştığım ses dosyasını (filtrelenmiş ses dosyası burada) onlara gönderdim. Dilim yettiğince ingilizce olarak,

Radyo astronomiye yeni başladığımı. Şu anki hedefimin meteorları dinlemek olduğunu, radyo ile SW 14 – 15 MHz. frekansını Türkiye ‘den dinlediğimi yazdım. Ö–rnek ses dosyasındakinin meteor olup olmadığını sordum.

Şöyle bir cevap geldi.

>>can you say me this that meteor or not meteor ?<<
Merhaba Abi…Meteor…Evet/Yes ok? Ben Turkish chok Fina.
Gule Gule
George Zay

Biri benimle oyun oynamıyorsa, meteor sinyali olduğunu anlamış olduk :) Yani meteor radarımızın alıcısı tamam, bir de yagi anten kurduğumuz zaman daha net sinyaller alabileceğimi düşünüyorum. Kendilerine meteor sinyallerini diğer sinyallerden nasıl ayırt edeceğimi sordum. Cevaplarını bekliyorum. Gelince burada paylaşırım.

Kendi gözlemlerime gelince, bir çok sitede meteor sinyallerini dinledim. Hepsinin ortak özelliği mors alfabesindeki seslere benzer bir ses çıkartıyor. Uçaklar ise, çok belirgin ses sinyallerini yansıtıyor. Sanırım ki sadece kendi fikrim meteorridler kütle bakımından ufak ve atmosfere girdiğinde hızla kütle kaybettiğinden mors alfabesine benzer bir ses yansıtıyor.

Konuyu bildiğimden değil, sadece araştırıyorum ve paylaşıyorum.

Sanırım doğru yol üzerindeyiz ;)

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Radyo Teleskop Denemeleri I (Meteor Gözlem)
 • Radyo Teleskop Denemeleri II (Meteor Gözlem)
 • Radyo Astronomi (Meteorid gözlemlemek)
 • Yıldız Haritası
 • TARAT – Türk Amatör Radyo Astronomi Topluluğu
 • Comments (2)

   

  1. Emre dedi ki:

   Selamun Aleyküm;

   “Radyo Astronomi (Meteorid gözlemlemek)” adlı yazınıza baktım. Anladığım kadarıyla meteorlar atmosfere girdiğinde belli frekansları direk yansıtıorlar. Etrafta bol bol radyo dalgası kaynağı bulunduğu için dinleyeceğiniz frekansı bilmek yetiyor. Havadaki radyo yayınlarını bir nevi radar gibi kullanıyorsunuz :) Radyo Astronomiyi duymuştum ama bu iş için kullanılacağı hiç aklıma gelmemişti.

   Ben bitirme çalışmamda “sonar” (su altı radarı diyebiliriz.) ile ilgili bir konuda çalışmıştım. Teorik olmasına rağmen zevkliydi. Bu tip şeyler daha iyi olur ama bitirme çalışmaları için.

   Bu meteor seslerini gönderdiğiniz sitenin adresini verebilir misiniz?

   İyi günler, iyi çalışmalar…

  2. gazanya dedi ki:

   Bu sinyaller kendi gözlemlerim. Meteor olup olmadığını öğrenmek için yabancı gruplara mail attım. Gözlemleri ve gelen maili burada paylaştım.

   İşin aslı yabancı amatör gruplar, meteor yağmurlarındaki sinyalleri bir havuzda toplayarak tahmini meteor koordinatlarını çıkartıyorlar.

   Türkiye’de bununla ilgilenen bir grup daha yok.

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi