Şans Talih Kader Kısmet

Nisan 18, 2009 | | 5 Yorum yapılmış

Bu gün hava güneşli, kış boyunca özlediğimiz manzara çocuklar sokaklarda koşturarak oyun oynuyor. Cam açık ve ben uzandığım yerde uyuyakalmışım. Sanırım uyku esnasında çocukluğumu yaşadım. Rüya gördüm mü hatırlamıyorum fakat, uyandığımda yıllar öncesine ait adını bile unuttuğum  “şans talih kader kısmet” aklıma geldi.

Şans Talih Kader Kısmet nedir? diye soracaklar vardır. Kısaca özetleyeyim. Çocukluk zamanımızda büyük marketlerde (şimdi köşebaşı bakkallar olarak anılır) satılan bir şans oyunu. Yaklaşık , 30 cm. x 30 cm x 4 cm. ebatlarında bir kutu. Üzerinde ufak delikler olurdu ve bu delikler rekli altı görünmeyen bir ciletin ile kaplı olurdu. Ciletinli tabaka iğne ucu ile kazınır ve altından numaralar çıkardı.

Kutuyu açtığınızda içerisinde çok değerli olan çikolatalalar ve değersiz olan tatsız gofretler olurdu. Bizim için markası önemli değil önemli olan çikolata olmasıydı :)  Tatsız gofretlere de “Saman” denilirdi.

Sokaklarda kafiyeli şekilde “Şaaaaans Taaaaliiiihh Kaaaadeeeerr Kııııısssssmeeeet” diye bağırırdık. Diğer çocuklara 5 kuruş mu 25 kuruş muydu hatırlayamıyorum. Ciletini kazıtır ve numaranın değerine göre saman yada çikolata kazanırdı.

Bayramlarda daha çok ortalıkta dolaşırdı, mağlum bayram harçlığı toplayanın elinde ya bu ya da mantar tabancası olurdu :)

Benim yaşım ufak olduğundan fazla ayrıntısını hatırlayamıyorum, o zamanlar yaşı 13 – 15′ ten büyük olan ağabeylerimiz daha da ayrıntılı hatırlıyorlardır. Benim hatırladığım ayrıntı sokak köşelerinde gofretleri bir güzel yediğimiz :)

Bildiğim multimedia sitelerine baktım ne bir resim ne de bir video gördüm. O kadar eski miydi ?

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Karabasan’ın tıp dünyasındaki karşılığı nedir?
 • Katsayı Adaletsizliği
 • 16 Yaşında Google’ı Hackledi
 • ip Adresinden Yer Bulma
 • GazanyaVoip ile Ucuz Telefon Görüşmeleri
 • Comments (5)

   

  1. esraycr dedi ki:

   Ben de hayal meyal hatırlıyorum bu anlattığını,fakat bizimkinin adı böyle değildi :)Bizde sindi bebekler,arabalar filan da vardı..Bana hep sakız çıkardı :D Olsun aza kanaat etmeyen çoğu bulamazmış..

  2. Mehmet dedi ki:

   senin dediğin işi büyütenler. Bizimki çocuk avutmaca :)

  3. Ceyhun dedi ki:

   :D hehehe gofret tercihi :D ben daha çok cino muydu han şu küçük turuncu pakette sanırım portakallı lan çikolataların hastasıydım :D

  4. EYLOS dedi ki:

   Biz ona niyet derdik. Niyette genelde hep dandik şeyler olurdu. Para üstü olmayınca niyet çekerdik :)

  5. Mehmet dedi ki:

   Niyet belliymiş, para kazanmak :)

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi