Toplu Resim Boyutlandırma ve Resim Türü Değiştirme

Aralık 7, 2009 | | 3 Yorum yapılmış

Kurulum istemeden kullanabileceğiniz Resim Boyutlandırma aracını aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.
http://blog.gazanya.com/wp-content/uploads/2009/12/ResimBoyutla.exe

Basit oyunlar sitesindeki oyun önizleme resim boyutları büyük olduğundan site hızında oldukça düşüş vardı. 1500 ‘ü aşkın resmin boyutlarını tek tek küçültmeyi gözüm kesmedi.  İyi yazılımcı, tembel yazılımcıdır sözünden yola çıkarak bu işlemi bilgisayara nasıl yaptırabilirim diyerek ufak bir araştırma yaptım.

Vb.net ortamında System.Drawing.Image ve System.Drawing.Graphics sınıfındaki nesneleri öğrenirken  küçük fakat oldukça işlevli bir program ortaya çıktı.

toplu resim düzenleme ve toplu resim türü değiştirme

Yandaki resimde gördüğünüz üzere tek bir ekrandan oluşan bu program ile bir dizindeki resim dosyalarınızı toplu olarak boyutlandırabilir ya da dosyalarınızı farklı bir türde kaydedebilirsiniz.

*.bmp , *.emf , *.Exif , *.gif  , *. Jpeg ,  *.Png , *.Tiff , *.Wmf  dosya türlerini birbiri arasında istediğiniz türe çevirebilirsiniz. İstediğiniz boyuta küçültebilir ya da büyütebilirsiniz. Genişlik ve yükseklik alanlarını 0 (Sıfır) yazdığınız takdirde orjinal boyutu korunacak ve resmi istediğiniz formatta kaydedecektir. Listeden sağ tuş ile istemediğiniz resimleri kaldırabilirsiniz.

Vb.net ortamındaki BackgroundWorker nesnesini kullanmayı da öğrendik. Bu nesneyi daha sonra anlatacağım. Bu nesne sayesinde ne kadar çok dosyanız olsa da Program yanıt vermiyor hata mesajını almayacaksınız.

Program FrameWork 2.0 üzerinde yazıldığı için bilgisayarınızda dotnetfx kurulu olması gerekmektedir. FrameWork 2.0 buradan indirebilirsiniz.

Kurulum istemeden kullanabileceğiniz Resim Boyutlandırma aracını aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.

http://blog.gazanya.com/wp-content/uploads/2009/12/ResimBoyutla.exe

Unutmadan programın kopyalanması ve dağıtılması tamamen serbesttir.  Bu yazıyı başka yerlerde yayınlarsanız sayfaya bir link vermeniz bizi mutlu edecektir.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Toshiba G900 ile resim eklemek
 • WordPress Özel Alan ile Resim Ekleme
 • Pardus 2007.2 Caracal caracal Yayında
 • Askere Gittim Dönücem
 • Anneler Günü
 • Comments (3)

   

  1. Yunus dedi ki:

   Teşekkürler elinize sağlık.. Blogunuza link vererek http://www.yunuserturk.com/2009/12/cok-sayda-resim-boyutlandrma-ve-turunu.html adresinde yayınladım..

  2. Mehmet dedi ki:

   İlginize teşekür ederim.

  3. shade dedi ki:

   Açık kaynak kodlusunu verebilirmisiniz? Elinize sağlık

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi