Türk Bloglarına neler oluyor? [Mim]

Aralık 2, 2008 | | 10 Yorum yapılmış

Teknoloji Herşeyim ‘den başlayan bu mim dalgası, Codeluu ile bana paslanmış. Kendisine teşekkürlerimi iletiyorum. Efendim mim’in konusu bir kaç sorumuz var onları cevaplayıp yine 3 kişiye pas atmak…

Sorular

1- Sizce son dönemde Türk bloglarındaki durgunluk fark edilir düzeyde mi?
2- Cevabınız evet ise, sizce bu durumun nedenleri neler?
3- Bu durgunluğu gidermek ve üretilen içeriğin kalitesini yükseltmek için Türk blog yazarları olarak neler yapmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz?
4- Eklemek istedikleriniz.
5- MiM’i en az 3 arkadaşınıza paslamanızı rica ediyorum.,

Cevaplarımız;

1- Şu günlerde kendim dahil olmak üzere, takip ettiğim bloglarda gerçekten bir durgunluk söz konusu.
2- Bu söz konusu durgunluğun bir çok sebepleri var gözlemlediğim. Bunları kısaca değinmek gerekirse,

Blog yazarlarının çoğu öğrenci ve öğretim yılı içerisinde ilk vizelerin olduğu dönem olsa gerek. En azından bizim dönemimizde bazı derslerden final bile oluyorduk bu sıralar :)

Mağlumuz üzere şu an emekli olanların döneminde bilgisayar olmadığından blog camiasında istisnalar haricinde pek emekli blog yazarı  bulunmuyor. Yani 2. çoğunluk iş güç sahibi olanlar.  Bu kriz döneminde ay sonunu nasıl getirebilirim diye düşünmek ayrı bir konu. İşlerimi nasıl verimli hale getirim diye düşünmek çok ayrı bir konu olsa gerek.

Bir aralar Türkcell reklamlarında çıkan meşhur bir laf vardı. “Tembel adam yaratıcı(üretken manasında kullanılıyor)  olur.”  Sanırım herşeyi bu kısa cümle özetliyor.

3- İçeriği gerçekten kaliteli olanlar hariç çoğunlukla basit konular ele alınıyor.  Buna kendim de dahil. Bir zamanların meşhur blogçusu Mehmet Doğan abimizin Altı Üstü Tasarım adında bloğu var. Uzun zamandır yazmıyor. Son yazılarında bloglamayı neden bıraktığını anlatmıştı. Oradaki verdiği örnek içeriklerimizin neden kalitesiz olduğunu bence özetliyor. Şöyle diyordu;

“Haftada bir yazı yazabiliyordum. Çünkü, yazdığım konu hakkında araştırmalarım, yabancı dillerden çevirilerim derken  yazıyı hazırlamam ancak bir haftayı buluyordu. Bazen bir haftayı geçtiği de oluyordu. ”

Aradan çok yıllar geçmesine rağmen yazılarını hala okurum. Bence gerçekten kaliteli içerik var.  Sanırım bizler  araştırma-geliştirme modern tabiri ile AR-GE yapmadan aklımıza ne gelirse yazıyoruz. İçeriğimiz boş zaman geçirgeci gibi bir şey oluyor. Şu sıralar insanların boş zamanlarının olmadığını da düşünürsek 2. sorunun cevabı da ayrıyeten burada vurgulanmış oluyor. Bu arada bizler tabirini kullanırken kendimden bahsediyorum. Üstüne alınan olursa da bana kızmasın…

Kendi özeleştirimi yaptım sanırım. Neden AR-GE yapmıyoruz konusuna gelince. baştan sonuna kadar haksız olmama rağmen şu düşüncelerim var.

Toplum olarak teknolojiye bir başka bakıyoruz.

Toplumda çoğunluk Hack, warez, adult, web cam sohbet, kızlarla sohbet, msn, msn avatarları gibi konulara eğilimli olunca bloglarda ne yazacaksın? Başlığa etek altı görüntü diyerek bir heykel resmi koyup dalganı geçecen. hiti kapacan.

Ya da bir iki sorgulama ile basit bir program yazacan, host dosyasını değiştiren basit bir program ile youtube’ye giriş sağlayacaksın, gazetelere haber olacaksın. Sitesine ve basındaki haberlere baktığında hacker havaları kol gezecek. Bu örnek sadece bir iki kişi için değil, toplumun büyük bir kesimi için bu durum böyle.

Bloğumu gösteriyorum, konuya “sen hacker mısın?” diye giriliyor. Ne konuşabilirsin ki?

Uzun lafın kısası Talep yok ki, nasıl Arz olsun?  Talep olsa arz olacak, arz olması için de araştırmak gerekecek. Araştırma olunca da bir konu hakkında değişik fikirler ortaya çıkacak. İçerik kaliteli olacak.

Belki de yanılıyorumdur….

4- Şimdi yazıyı uzattıkça uzatırım. Bunca kelimeden sonra başka kelimelere gerek yok.

5- Şimdi gelelim paslama olayına,

Teakolik diyecektim, JunkChorn ‘dan mim almış. İşlerinin yoğunluğundan yanıtlayamamış sanırım.
Bu mimi almayanlardan cevaplamaları için ricada bulunalım,

Pardus007, Damacana, Teknobilim ‘e gönderelim.

Cevaplayıp cevaplamayacakları hakkında bilgim yok fakat;  Nahnu, Güneşin Tam içinde, Ayyas Blog üstadlarımızın da yorumlarını okumak isterim.

Tabi bu mimi pas almış olmasa da okuyup kendi bloğunda yazmayan blogcunun bloğu  yorumsuz kalsın :) diyerek konuyu kapatalım.

Sağlıcakla kalın.

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • 19 mayıs merhaba..
 • KATLİAM VAR, SOYKIRIM YOK, SUÇLU YOK
 • Google Translate Yasaklanır mı?
 • Canlı Bombalarla iş Görüşmesi
 • Ermenilerin Yaptıkları
 • Comments (10)

   

  1. Pardus007 dedi ki:

   Dediğin gibi ara ara olan bu durgunlukların en büyük nedenlerinden biri sınav dönemleridir. Kendimde o sınavlardan yeni çıktığım için biliyorum.

  2. gazanya dedi ki:

   Pası aldın, bloğunda yazmazsan darılırım :)

  3. codeluu dedi ki:

   Vallahi Ar-Ge konusunu ayakta alkışlıyorum! Maksat insanlara bir şey vermekse birikim olmadan asla kopyala yapıştır ile olmaz!!!

  4. JunkChorn dedi ki:

   Sınav dönemi mevzusunu bende unutmuşum hakkaten öyle bende yaşadım.

   Ayırca teakolik’e ben pasladım:p
   İyi görmüşsün.

  5. Erdal dedi ki:

   Mim için teşekkürler de bilmiyorsun herhalde blogumda mim yayımlamıyorum. Bu hususta zaten kendi düşüncelerimi aktarır bir yazı yazmıştım. http://www.damacana.org/2008/11/twitter-bir-anti-blog-salgini.html

  6. Mim alınmıştır dostum. Şurada yazdım.

   http://www.gunesintamicinde.com/turk-bloglarina-neler-oluyor-mim/

   Görüşmek üzere.

  7. gazanya dedi ki:

   arkadaşlar, cevapsız bırakmadığınız için çok teşekkür ederim.

   Bu konudaki yazıları okuduğumda şunu düşünmüyor değilim, ya blog olayı bitecek. Ya da Süleyman Bey’in dediği gibi değişim yoluna gidilecek.

  8. […] blog bana mim paslamış. Konuyu okuduysanız devam edelim okumadıysanız güzel bir ıhlamur ya da tarçınlı bir salep […]

  9. eylos dedi ki:

   Blogculuk bir habi boş vakit geçirgeci olduğu için durguluk olması normal. Çünkü kriz, sınav vs. çoğaldı bu aralar!..

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi