Türkiye ve Teknoloji | Robotlar

Kasım 30, 2007 | | 1 Yorum yapılmış

Türkiye’den ve ortadoğudan gelen haberlere dikkat edin, çatışmalar,terör savaş… Amerika her yere girmeye çalışıyor. Dünyayı yönetmek istiyor. Afrika’da insanlar açlıktan ölüyor. Avrupa, sömürdüğü ülkelerin paralarını yemekten rahata kavuşmuş, rahatlığın verdiği etkiyle lüks ve adeta tembelce bir hayat yaşıyor. Yok bilmem nerede, darbe oluyormuş, bilmem nerede deprem olmuş hasar büyükmüş…

Bu insanlık nereye gidiyor? diye sormadan edemiyorum fakat, savaştan uzak, terörden uzak hatta dünyadan uzak olan bir ülke var (en azından biz öyle zannediyoruz, ortadoğu varken medyada haber bile olmuyorlar) ismini andığınızda akla gelen ilk şey, Teknoloji oluyor. Orası japonya….

Teknoloji denildiğinde hiç şüphesiz %90 insanımız Japonya diyecektir. Fakat, nedense aynı insanlarımız avrupaya özenmektedir ve avrupalı olmak için avrupanın kültürünü benimsemektedir. nedenleri ise onların gözünde Avrupa, çağdaşlığın simgesidir.

Şu videoyu izledikten sonra yazımıza devam edelim ve bir kaç video daha izleyelim…

Dünyayı bırakalım biraz ülkemize dönelim… Geçenlerde bir kız öğrencinin giyiminden ötürü kazandığı yarışmadan ödülünü alamaması bir çok blogda konu oldu. Daha önceleri, kız çocukları okula gitmeleri için kampanyalar yürütülürken yerini kız öğrencileri okula götürmeme çabaları aldı nedense? Ülkemizde, olaylar 1940 yıllarından beri hiç bitmiyor, sağ-sol ayrılığı derken, şimdi terör ile ülke bölünmek isteniyor. Durum böyle olunca, ülkemiz kaynakları devamlı savunmaya gidiyor ki gelişmeye yönelemiyoruz. Neden?

Ben şahsen avrupa örneklerini bir kandırmaca olarak görüyorum. benim gözümde avrupa, tembelliğin ve sahtekarlığın simgesi. Geçmişte sömürdüğü ülkelerin parası yiyiyor hÖ¢lÖ¢… Medeniyet başkaları sömürmek olamaz, tembellik olamaz. Medyada sözü geçen bir takım şahıslar yaptığı programlarda devamlı olarak iyi örnekte avrupa’yı, kötü örneklerde ise; İran’ı örnek gösteriyorlar. İyi ve kötü örnekleri ise nedense, giyim-kuşam ve yaşayış tarzı. Disko barlar, eğlence yerleri çok iyi… Birilerini örnek alma ihtiyacını neden duyuyorlar bilmiyorum fakat örnek alınan nesne, olay neden teknoloji değil de kültürü etkileyen faktörler?

Bir video daha izleyerek devam edelim yazımıza;

bu da robot lady (Param olsun, bunlardan bir tane alıp türban takacam, tesettüre sokacam ve şov yaptıracağım inadına)

Şu an avrupadaki nesil; ortaçağda atalarının yaptıklarını okudukça, öğrendikçe onlar hakkında ne düşünüyor sizce? Bizler, geçmişteki olayları duydukça ne düşünüyoruz? Ne de aptalca geliyor değil mi? 1983 yılından kalma bir gazeteyi okuyunca (bu gazete de şu an günümüzde oldukça çok satıyor), ana sayfasında manşet. “Bu sabah, istanbul gökgürültüsüyle uyandı” Yağmur yağmış da onu ana sayfaya manşet atmış…

Düşünün, torunlarımız interenete girecek geçmişe bakacak… Haberleri okuyacak,
“Şırnak’ta şehit”
“Türkiye’de Kürt-Türk sorunu”
“Giyiminden ötürü dışlanan, hatta okumalarına engel olunan gençler”
“Mecliste kavga”
“Ortadoğu’da petrol için savaş”
“Başbakanın taktığı saat 90 bin dolar mı?”
“Başbakan, 10 bin dolar verene saatini verecek”
“Yağmur yağdı, seller bastı”
“Deprem oldu, evler yıkıldı”

Sizce torunlarımız bizler hakkında ne düşünecek? Avrupalılar da ortaçağda, yaptıklarının doğru olduğunu sanıyordu. Torunlarımız neden şöyle haberler okuyamayacak?

“Türkiye, teknolojide önder oluyor”
“Bilimadamları, Türkiye’de çalışmak oldukça mutlu”
“Türk bilimadamlarından bir buluş daha”
“Türk bilimadamları, ışık hızını geçerek en hızlı insan ünvanını aldı”
“İstanbul’da 12.9 şiddetinde deprem oldu. Can ve mal kaybı olmazken, hiçbir bina hasar görmedi. bebeği olan aileler beşik sallamaktan bir geceliğine kurtuldu. Diğer ülkeler, Türk mimarlara iş yaptırmak için kuyruğa girdi.”
“Yüz yılın en çok sağanak yağmuru geldi, Türk mimarların geliştiriği alt yapı sayesinde yağmur suları, su fazlalığı nedeniyle dış ülkelere satılıyor”

Sormadan edemiyorum, NEDEN?

Bir video daha, bu da robotların futbol turnuvası…

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Türkiye Siyaset Ülkesi mi?
 • Yeni ofis ve ev robotlari
 • Aktütün Baskını ve Teknoloji
 • Bloglar Ve Türkiye
 • Mucize fikirler
 • Comments (1)

   

  1. […] Daha fazlasını izlemek için buradan buyrun… […]

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi