Virüsten Korunmanın Pratik Yolları

Kasım 26, 2008 | | 7 Yorum yapılmış

Bilgisayarınızı etkileyen virüslerden belki %100 korunamazsınız fakat, bazı pratik alışkanlıklarla bir çok virüs ya da trojenden korunabilirsiniz.

İlk önce ve aklınızdan çıkarmayacağınız bir konu virüs programlarına güvenmeyin. Güvenmeyin derken yalnış anlaşılmasın. Şu şekilde güvenmeyin, “Bende virüs programı var, her şeyi yaparım. Asarım, keserim” demeyin. Neticede tanıdığı virüsler var, tanımadıkları var ve virüs yerine saymadıkları var. %100 bir koruma sağlamazlar. Neticede, çok sık rastladığım konudur; “Bende virüs programı var, nasıl virüs girer?”  Sen korunmazsan üzerindeki elbise soğuk havayı içeri alır misali, virüs programına güvenip, havalara girmeyin. Unutmayın ki, bütün iş sizde bitiyor…

Eskiden bir çok virüs kendisini, çalıştırılabilir bir dosya içerisine saklıyordu. Yani programı açar açmaz, virüs aktif oluyordu. Funlove vardı o şekilde. Bir temizlemeye başladığınızda 50 bin, 60 bin bulaşmış dosya ortaya çıkıyordu.  Windows 95 ile ilk çalışmalara başlanan görsel yazılım geliştirme ile çalıştırılabilir dosyalara bulaşamayan, neredeyse her programcının yapabileceği ufak programcıklar , Windows 98 ile biraz daha gelişti ve Xp ile kendini ap ayrı bir piyasa haline getirdi.  Basit bir kullanıcı olduğunuzu varsayarak, bu programcıkların tek başına sistemi nasıl halt ettiği gibi konularla derinlere inmeyeceğim.  Şunu unutmayalım, zararlı programcıkların şu an çok fazla olmasına rağmen günümüz şartlarında hala çalıştırılabilir dosyalara bulaşan virüsler mevcut. Çalıştırılabilir dosyalara bulaşan virüsleri, virüs programlarına havale ediyoruz. Bu yazımızda, zararlı programcıklardan korunma yollarından bahsedeceğiz. Anlatacaklarımı alışkanlık haline getirdiğinizde bir çok virüsten korunmuş olacaksınız. %100 olmasa da bir çok virüsten korunabilirsiniz.

Bilgisayarınıza taktığınız, dış depolama aygıtlarına dikkat edin. Cd, disket ve özellikle yoğun kullanılan flash disk hani USB bellek diyorlar…  Birden çok bilgisayarda kullanıyorsanız, bilgisayara taktığınızda çift tıklayarak açmayın. Sürücülerden bulaşan programcıklar, autorun.inf dosyası oluşturur ve siz çift tıkladığınızda aktif olurlar. Bunu önlemek için flash diski taktığınızda; Bilgisayarıma çift tıklayın. Sürücüyü sağ tuşla tıklayın ve oradan “” komutunu verin. Eğer, o listede koyu yazılı otomatik kullan var ise büyük bir ihtimalle o flash diskte zararlı programcık vardır. Bazı flash disklerin kendi yazılımları olabiliyor fakat siz yine de dikkatli olun :)

Sağdan, soldan bulduğunuz oyunlara ve programlara dikkat edin. Arkadaşım kullanıyor diyerek güvenmeyin. Kendisi de farkında olmayabilir ve size de bulaşabilir. Orjinal Cd’den yüklemeye gayret edin. Kopya cd’den yüklüyorsanız , ya da başka bir bilgisayardan kopyalıyorsanız önce güncel bir virüs programı ile tarama yapın. Bütün bunları yapsanız bile unutmayın ufak da olsa riskiniz var.

Msn’de her kişiye güvenmeyin. Bu bilgisayarcı olsa bile :) Şu sayfaya girin, buradaki resme bir bakın gibi link gönderiyorsa o sayfaya gitmeden öncelikle karşıdaki kişi ile muhabbet edin. Site ilgili sorular sorun. Karşıdakinin gerçekten arkadaşınız ve kendisinin gönderdiğinden emin olduktan sonra o siteye girin. Çünkü, bazı zararlı yazılımlar sizinle muhabbet edebiliyorlar. Fakat, özel bazı sorular sorduğunuzda alakasız cevap vereceğinden gerçek kişi olup olmadığını anlarsınız.

Her programı indirip kurmayın. Bazı sitelerde, bu program şu işe yarıyor, hackliyor, şifre çalışıyor, msn kilitliyor, kamera açıyor gibi anlatımlarla üreticisi belli olmayan programları yayınlıyorlar. Üretici firmasını kontorl edin. Güvenilir firma ise kesinlikle kendi sitesinden indirip kurun. Her siteye, her kişiye güvenip program kurmayın. Size lazım olan programların dışında yükleme yapmayın. Bu işinizi daha hızlı yapmanıza vesile olacaktır :)

Mümkünse internette gezerken, firefoz, opera, Google chrom gibi başka bir tarayıcı kullanın. Çünkü, dünyada en çok kullanılan internet explorer ve zararlı içerik üretenler en çok kullanılan programın açıklarına göre yazılım geliştiriyorlar.

Bunları alışkanlık haline getirirseniz, büyük oranda zararlı programcıklardan korunursunuz ve unutmadan en önemli nokta;

“Her olasılığa karşı tedbiri elden bırakmayarak önemli içeriklerinizin yedeklerini düzenli olarak alın. Çok tecrübeliyim, asarım, keserim demeyin… Virüs olmasa bile en ufak elektrik kesintisi tüm bilgilerinizin yok olmasına sebebiyet verebilir.”

.

Bu Yazıları Okumak Yürek İster:

 • Domuz Gribi ve Gripten Korunma Yolları
 • Balık Keyfine de Gen karıştı
 • TARAT – Türk Amatör Radyo Astronomi Topluluğu
 • Youtube girmek için program | Youtube kesin giriş
 • Google’yi kandırmak, Uyanıklık yapmak
 • Comments (7)

   

  1. TEAkolik dedi ki:

   Zaten hep bu yüzden bilgisayarlara virüs bulaşıyor ya…

  2. JunkChorn dedi ki:

   Öncelikle güzel bir yazı olmuş elinizi sağlık ancak bir noktayı düzeltmek istiyorum.

   Bilgisayara usb bellek taktığınızda karşınıza gelen dosyaları göster -vista’da sistemi hızlandır- vs seçeneği çıktığında zaten içerik çalıştırılmış oluyor.Yani virüs o zaman sisteme sızmış oluyor.Bunu engellemek için bir kaç gün yazı yazmıştım , yapmak gereken takılan donanımı kullanıcı istemeden başlatmamak ve taradıktan sonra açmaktır.

   Teşekkürler.

  3. gazanya dedi ki:

   @Teakolik, haklısın, firmada bıktım diyebilirim. Usb disklerin hepsini iptal ettim. Başa çıkılmıyor yoksa :) Regeditten bir mevzu var sadece. Bir de daha kopyala yapıştır olayını soran kullanıcılar varken başka ne yapabilirsin ki?

   @JunkChorn; yorumun için teşekkür ederim. Şu ana kadar flash disklerde her ne kadar autorun.inf dosyası olsa da otomatik çalıştığını görmedim. (Görmedim derken olmaz anlamında değil. Otomatik çalışanı da vardır. bana denk gelmedi.) Bu yüzden çift tıklamadan açmak en mantıklısı geliyor bana. Senin yazını da okudum. orada güzelce anlatmışsın.

  4. JunkChorn dedi ki:

   activedebugger.exe dosyası oluyor kendisini gizliyor ve otomatik çalışmasa bile kendini bir şekilde atıyor diskin diğer birimlerine.adını bilmediğim ve açılışta explorer.exe’i engelleyen bir virüs daha var basit bir virüs fakat önlemini almak lazım:)

   teşekkürler.

  5. gazanya dedi ki:

   activedebugger.exe bunu bir yerden hatırlıyorum. Kardeşimin bilgisayarına bulaşmıştı bir ara. Baktım silinmiyor uğraşmaadan format attım :) Olan olmuş. Bir daha kasmaya gerek yok. Olmadan önce biras tedbirli olsaydı benim de 2 saatime bir şey olmazdı ;)

   Düşünüyorum da ben de basit virüs yazarak burada anlatsam mı :)

  6. Ceyhun ALYEİŞL dedi ki:

   Pardus kullananlara virüs bulaşmıyormuş diyorlar :) Hiç unutmam bir ara windows güvenlik duvarını kapatmışım yanlışlıkla kaspersky deliye dönmüştü 0 bir bilgisayarı(windows için) güvenlik duvarsız nete bağladığınız anda 20dk da virüs bulaşırmış bilgisayara gerçekten öylede olmuştu kız kardeşimin bilgisayarına birisi girmiş ve klasör başlıklarını değiştirerek bizi uyarmıştı :) Benim tavsiyem direkt başkalarının pclerinden paylaşım yapan limewire gibi programları kullanmayın. torrenti tercih edin ve yorumlarını okuyup sağlam olduğundan emin olun. onun dışında internette gezinirken firefox kullanın çeşitli eklentilerle scriptleri engelleyin, ayrıca tanımadığınız kişilerden gelen mailleri açmayın. bir arkadaşınız msnden durduk yerde dosya yollarsa kabul etmeyin. + msnden tanımadığınız kişilerin size dosya gönderdiği durumlarda dosyayı direkt reddedin bekletirseniz ip numaranızı öğrenebilir ve güvenlik açığınız varsa sisteme girebilir, fln filan :D iyi konuymuş :D yazın için teşekkürler bu arada

  7. gazanya dedi ki:

   Ceyhun çok doğru diyorsun. Aslıda benim de gözden kaçırdığım noktayı vurgulamışsın;

   Pardus kullanın önlem almanıza gerek kalmasın :) Çünkü, virüslarin %99 u windows için yazılıyor ve Pardusta etkili olmuyor.. Aslında en iyi çözüm bu olsa gerek…

  Leave a Reply

  CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi